Працевлаштування осіб з інвалідністю: квоти та штрафи

І норматив, і штрафи залежать від кількості працівників на підприємстві

Працевлаштування осіб з інвалідністю: квоти та штрафиЗакон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» гарантує особам з інвалідністю право займатися підприємницькою або іншою трудовою діяльністю та встановлює норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на підприємствах.

Працівник з інвалідністю: прийняття, робота, звільнення

Підтвердженням інвалідності працівника є:

  • копія довідки до акта огляду МСЕК;
  • копія пенсійного посвідчення;
  • копія посвідчення одержувача державної соціальної допомоги.

Кількість робочих місць, на які слід працевлаштувати осіб з інвалідністю, залежить від загальної кількості працівників. Для підприємств, де працює:

  • від 8 до 25 осіб — 1 робоче місце;
  • понад 26 осіб — 4 % середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (за рік).

Важливо, що до нормативу зараховують лише основне місце роботи, а сумісників до розрахунку не включають. 

Порушення законодавства та квоти на працевлаштування осіб з інвалідністю карається штрафом. Його розмір так само залежить від чисельності штату. Якщо на підприємстві працює:

  • від 8 до 14 осіб — половина середньорічної заробітної плати (за кожне незайняте робоче місце);
  • 15 і більше осіб — середня заробітна плата.

Розрахунок стягнення відбувається до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення. Якщо терміни сплати штрафів порушити, нараховуватиметься пеня.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Праця осіб з інвалідністю: які пільги та гарантії передбачені

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
3555

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
14541

Зразок виробничої характеристики для працівника, який оформлює інвалідність у МСЕК

Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.
18737

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе консультація нашого експерта
31691

Звіт 10-ПОІ: коли і як правильно подавати

Звіт про працевлаштування інвалідів — один із найскладніших в кадровій практиці. Чимала кількість рядків для заповнення вимагає високої концентрації та уважності до деталей, а помилка тягне за собою накладання штрафу. Хто, як і в які терміни має подати звіт 10-ПОІ, роз’яснюємо у статті
24244

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді