Сезонна робота та трудові договори: які обов'язки має роботодавець?

Тривалість робіт має вирішальне значення

Сезонна робота та трудові договори: які обов'язки має роботодавець?

Сезонні роботи — такі, які можна виконувати лише протягом певного періоду у зв'язку з природними або кліматичними умовами.

Інформуємо працівника про умови трудового договору

Наразі тимчасові та сезонні роботи на законодавчому рівні регулюються Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 1974 року. А Список сезонних робіт і сезонних галузей був затверджений Кабінетом Міністрів у 1997 році.

Для того, щоб прийняти працівників на сезонну роботу, слід укласти особливий вид строкового трудового договору — сезонний трудовий договір. Важливо, що строк такого договору не може перевищувати 6 місяців. В наказі про прийом на роботу окремо відзначається сезонний характер роботи.

Правила внутрішнього трудового розпорядку та умови колективного договору поширюються на сезонних працівників так само, як і на постійних. Відпустка також надається — пропорційно до вже відпрацьованого часу.

Під час прийняття на роботу роботодавець повинен проінформувати майбутнього працівника, що той працюватиме сезонно і буде звільнений після закінчення терміну трудового договору. Також сезонних працівників потрібно інформувати про ті вакансії, які відповідають їх кваліфікації та передбачають укладення безстрокового трудового договору. Обмежувати можливість укласти постійні договори не можна.

Звільнення відбувається в останній день сезонної роботи, коли закінчується строковий договір працівника. Якщо ж після цього терміну особа продовжить працювати, то Кодекс законів про працю України уже дозволяє вважати трудовий договір не строковим, а укладеним на невизначений строк.

Важливо також пам'ятати, що під час воєнного стану законодавство дозволяє встановлювати випробування для будь-якої категорії працівників. Проте у мирний час для сезонних працівників випробування не встановлюють.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
88945

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
260546

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4759

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8614

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75618

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді