В офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини нагадали працівникам та роботодавцям про особливості звільнення за власним бажанням у мирний та у воєнний час.
Звільнення під час війни: поради професіоналів
Так, роботодавця слід попередити про намір звільнитися у письмовій формі за два тижні до запланованого звільнення. Впродовж цих двох тижнів після попередження про звільнення працівник може передумати та відкликати заяву. Найкраще робити це у письмовій формі. Працівник під час звільнення також може вимагати надання невикористаної відпустки. І тоді останній день такої відпустки і вважають датою звільнення.
Важливо пам'ятати, що громадяни мають право не пояснювати причини рішення про звільнення.
Подати заяву можна і під час роботи, і перебуваючи на лікарняному чи у відпустці. Якщо працівник обрав електронний спосіб зв'язку, її потрібно роздрукувати та підписати, а потім відсканувати та підтвердити електронним цифровим підписом. Для тих, хто хоче подати заяву, перебуваючи за кордоном, варто надіслати і заяву на електронну пошту, і оригінал на офіційну адресу. Якщо ж жоден з цих варіантів неможливий, слід використовувати усі відомі месенджери роботодавця.
Своєю чергою, на підприємстві повинні:
- видати наказ про звільнення (із зазначенням дати);
- надати працівникові копію цього наказу;
- надати письмове повідомлення про нараховані та виплачені суми;
- здійснити повний розрахунок.
Якщо у роботодавця зберігається трудова книжка працівника, то її потрібно повернути йому, зробивши відповідні записи.
Втім, у районах, де ведуться бойові дії та наявні загрози для життя і здоров’я працівників, діють інші правила. Так, працівник може не дотримуватися двотижневиого терміну та вказати інший час у заяві про звільнення. Єдиним винятком є примусові суспільно корисні роботи та роботи на об’єктах критичної інфраструктури. А підприємства можуть самостійно визначати порядок організації діловодства, ведення трудових книжок та зберігання документів. Роботодавець та працівник можуть домовитися про альтернативні способи комунікації та обміну документами.
За матеріалами Офісу омбудсмена