Відповідаємо на запитання
комікс
Відпустки без збереження зарплати
Під час воєнного стану працівники, які виїхали за межі території України, мають право на кілька видів відпусток без збереження зарплати.
Насамперед слід згадати про відпустку терміном до 90 календарних дні, що передбачена на період воєнного стану для працівників, що виїхали за межі території України або набули статусу внутрішньо переміщеної особи.
Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ передбачає, що таку відпустку надають за заявою працівника. Надання відбувається в обов’язковому порядку.
Важливо, що при цьому час перебування у відпустці не зараховують до загального стажу роботи. Таким чином, працівник має право піти після цього в основну щорічну відпустку.
Крім того, продовжує діяти норма Закону України «Про відпустки» (ч. 1 ст. 26), яка дає змогу отримати відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами. Термін такої відпустки узгоджують працівник та роботодавець (максимальна тривалість не може перевищувати 15 календарних днів на рік). Водночас за роботодавцем зберігається право відмовити працівникові у наданні такої відпустки.

Що ж до певних категорій працівників, яким законодавство гарантує право на відпустки без збереження заробітної плати, то така можливість для них зберігається (особи з інвалідністю, батьки, ветерани, рятувальники тощо). Йдеться про відпустки без збереження заробітної плати, що надаються в обов’язковому порядку за бажанням працівників.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці