Смерть ФОПа: що робити працівнику?

Порядок дій у такій ситуації затверджено урядом

Смерть ФОПа: що робити працівнику?Працівник може ініціювати розірвання трудового договору, якщо його роботодавець (фізична особа) помер або зник безвісти. Кодекс законів про працю України визнає такі обставини законною підставою (ст. 36).

Як звільнитися працівнику в разі смерті роботодавця-фізособи

Кабінет Міністрів від 14 жовтня 2022 р. затвердив відповідний Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця — фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою .

Так, для припинення трудового договору працівник може звернутися до будь-якого центру зайнятості. При цьому потрібно буде подати пакет документів:

  • заява про припинення трудового договору (має містити інформацію про смерть або відповідне рішення суду);
  • копії документів, що підтверджують смерть роботодавця або набрання законної сили відповідним рішенням суду;
  • копії документів на посвідчення особи та РНОКПП;
  • копія примірника трудового договору або наказу про прийняття на роботу (якщо такого немає, можна надати відомості з Держреєстру соціального страхування);
  • копію трудової книжки (якщо є).

Також у звернення потрібно надати інформацію про роботодавця (ПІБ, РНОКПП).

Повідомляти Пенсійний фонд та Державну податкову службу працівникові не потрібно — це зробить центр зайнятості у день подання заяви (цей день і вважають датою припинення трудового договору).

Працівник може вимагати, щоб у центрі зайнятості внесли до його трудової книжки необхідні записи. В такому це роблять не раніше, ніж за три робочі дні з дня подання заяви (запис здійснюють на підставі відомостей з реєстру застрахованих осіб). 

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Як оформити відстрочку працівникам підприємства: алгоритм і судова практика», який відбудеться 11 липня. Спікер — адвокат, сертифікований експерт із військового обліку Леся Лавренюк

Щоб отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Вебінар

Статті за темою

Усі статті за темою

Підстави для виплати та розмір вихідної допомоги при звільненні

Законодавство встановлює мінімальний розмір вихідної допомоги при звільненні працівника з роботи. Однак, роботодавець має право збільшити розмір вихідної допомоги у колективному договорі. Чи передбачає обмеження щодо виплати вихідна допомога при скороченні пенсіонера та які гарантії забезпечує вихідна допомога при звільненні військовослужбовцям — читайте у статті.
5210

Зразки заяв про звільнення з роботи

Трудове законодавство надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
608918

Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Звільнення під час воєнного стану в Україні регламентується Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті
154065

Звільнення працівника у зв’язку зі смертю

Кадровик є свідком різних подій у житті працівників: від одруження, народження дітей до хвороб і смерті. Не дивлячись на смуток від того, що працівник пішов із життя, необхідно правильно оформити припинення трудових відносин, видати родичам трудову та належні виплати. Деталі звільнення померлого працівника роз’яснюємо у статті.
37972

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді