Невідповідність за станом здоров’я: звільнення
Кабінет Міністрів постановою № 1449 від 27 грудня 2022 року затвердив Порядок розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у зв’язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я за наявності в нього права на призначення дострокової пенсії за віком.
Цей документ містить перелік документів, які слугують підтвердженням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я. Це:
- довідка закладу охорони здоров’я (має містити заключний висновок лікарсько-консультативної комісії щодо зміни місця роботи та бути зазначеною в журналі запису висновків такої комісії);
- документи від медико-соціальної експертної комісії:
- виписка з акта огляду МСЕК;
- повідомлення роботодавцю щодо групи інвалідності та її причини;
- індивідуальна програма реабілітації (якщо працівнику її надавали);
- медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду (має бути видана комісією з проведення медичних оглядів закладів охорони здоров’я).
На підставі цих документів роботодавець (власник, уповноважений ним орган або фізична особа, що використовує працю найманих працівників) можуть розірвати трудовий договір.
За матеріалами Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.