Призупинення дії трудових договорів: рекомендації із судової практики
Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (ст. 13) дає таке визначення:
Призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.
Відповідно, призупинення дії трудового договору не може тривати довше періоду дії воєнного стану. При цьому призупинення не тягне за собою припинення трудових відносин.
Для призупинення дії трудового договору характерна неможливість надання роботодавцем та виконання працівником роботи.
Водночас, коли йдеться про зупиненку роботи через відсутність організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами, варто застосовувати простій. Простій оплачується не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду. Тим часом відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.
Призупинення дії трудового договору оформлюють наказом роботодавця. При цьому в документі потрібно вказати:
- причини призупинення;
- строк призупинення;
- дані про працівників (кількість, категорії, ПІБ, РНОКПП або серія та номер паспорта);
- умови відновлення дії трудового договору.
Якщо прийнято рішення поновити дію трудового договору, роботодавець має за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці