Праця осіб з інвалідністю: законодавчі основи та документи

Закон забороняє дискримінацію таких працівників

image69

Працівник з інвалідністю: прийняття, робота, звільнення

Законодавство надає таке визначення поняттю «особа з інвалідністю»:

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії з зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист (ст. 2 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»).

Що ж до визначення обов'язків роботодавців, то тут варто звернутися до Закону України «Про охорону праці». Згідно з документом, для осіб з інвалідністю на роботі мають бути створені умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації. Також роботодавці повинні вживати додаткових заходів безпеки праці — з огляду на специфічні особливості цієї категорії працівників.

Під час працевлаштування на підтвердження інвалідності надають такі документи:

  • довідка медико-соціальної експертної комісії;
  • виписка з акту огляду в МСЕК;
  • індивідуальна програма реабілітації.

Важливо пам'ятати, що рішення МСЕК та індивідуальна програма реабілітації є обов’язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та підприємствами незалежно від відомчої підпорядкованості, типу чи форми власності.

Саме висновок МСЕК з професійної придатності (який включають до індивідуальної програми реабілітації) є підставою для здійснення професійної орієнтації.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
33429

Праця осіб з інвалідністю: які пільги та гарантії передбачені

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
3675

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
15005

Зразок виробничої характеристики для працівника, який оформлює інвалідність у МСЕК

Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.
20674

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді