Чи можна вимагати, щоб працівники виконували свої службові обовязки віддалено?
Простій під час воєнного стану
Кодекс законів про працю України (ст. 34) наводить таке визначення:
Простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Важливо, що (якщо простій оголошено не з вини працівника) цей період оплачується на рівні щонайменше у дві третини тарифної ставки встановленого працівникові окладу.
Також на час простою працівників можна перевести:
- на іншу роботу на тому ж підприємстві;
- на інше підприємство, але в тій же місцевості (на строк до одного місяця).
Для переведення потрібна згода самого працівника.
Важливою особливістю є те, що законодавство не визначає, де саме має перебувати працівник на час простою. Відтак, це питання вирішує сам роботодавець, видаючи відповідний розпорядчий документ (наказ або розпорядження).
Більше корисної інформації:
Проте найважливіша особливість — те, що працівники за будь-яких обставин не виконують своїх посадових обов’язків.
Бо, якщо це станеться (навіть поза приміщенням роботодавця), такі відносини вже вважатимуться роботою, яка має оплачуватися згідно зі встановленими умовами.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.