Трудові обов'язки працівника: як уникнути проблем з документами?

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Ретельне дотримання правил допоможе убезпечити себе від штрафів у разі суду

Трудові обов'язки працівника: як уникнути проблем з документами?Кодекс законів про працю України (ст. 21) передбачає, що, укладаючи трудовий договір, його сторони зобов'язуються: 

  • власник підприємства — виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, потрібні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором й угодою сторін;
  • працівник — виконувати роботу, визначену угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку.

Відповідно, трудові обов’язки особи визначають у письмовому трудовому договорі (у разі укладення безстрокового трудового договору — у посадовій інструкції).

Як повідомити нового працівника про умови трудового договору

При цьому законодавство (ст. 29 КЗпП) вимагає, щоб працівників повідомляли про права та обов’язки до початку роботи. Водночас КЗпП (ст. 31) забороняє вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором.

Засвідчити той факт, що працівник ознайомлений зі трудовими обов’язками, може його підпис у трудовому договорі або у посадовій інструкції (такий запис можна зробити або на самій інструкції, або на наказі про прийняття на роботу). Якщо ж такого підпису не буде, можна вважати, що трудові обов'язки на особу не було покладено.

У Федерації професійних спілок України зауважили, що трудові обов’язки працівника здебільшого визначають на підставі особливостей штатного розпису та кваліфікаційних характеристик.

Прикметно, що працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків — проте лише у тому разі, якщо є докази ознайомлення працівника з цими обов'язками. 

У Федерації профспілок також відзначили, що зміна трудових обов’язків у трудовому договорі та у посадовій інструкції є зміною істотних умов праці — працівника слід повідомляти про такі зміни.

За матеріалами Федерації професійних спілок України

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи встановлює законодавство строк зберігання посадових інструкцій

Чи існує нормативний документ, який визначає строк зберігання посадових і робочих інструкцій? Чи потрібно перезатверджувати посадові інструкції у зв’язку зі зміною керівника організації?Інспектор з праці, роблячи припис актуалізувати посадові та робочі інструкції, вніс зауваження про те, що ці документи застарілі, оскільки з часу їх затвердження пройшло 5 років.
49803

Все про посадові інструкції в Україні: правила зі зразками

Роботодавець повинен роз’яснити працівнику його права і обов’язки, забезпечити необхідними для роботи засобами (ст. 29 КЗпП). Як це зробити? Скеровує інший нормативний акт: обов’язки, права та відповідальність працівників закріплюють в посадових та робочих інструкціях. Вас можуть притягнути до відповідальності за їх відсутність. Адже суд кваліфікує це як порушення законодавства про працю.
401917

Посадова інструкція директора

Інструкція розроблена на прикладі ТОВ. Ви можете використовувати її для першого керівника підприємства іншої організаційно-правової форми. Для цього відкоригуйте разом з юристами підприємства розділи «Загальні положення» та «Відповідальність»
52484

Внесення змін до посадових інструкцій

Роботодавець планує детальніше описати завдання і обов’язки певної категорії персоналу або змінити посадову інструкцію на робочу. Чи потрібен у такому випадку наказ про зміни, та як правильно його сформулювати?
74084

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді