Трудові обов'язки працівника: як уникнути проблем з документами?

Ретельне дотримання правил допоможе убезпечити себе від штрафів у разі суду

Трудові обов'язки працівника: як уникнути проблем з документами?Кодекс законів про працю України (ст. 21) передбачає, що, укладаючи трудовий договір, його сторони зобов'язуються: 

  • власник підприємства — виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, потрібні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором й угодою сторін;
  • працівник — виконувати роботу, визначену угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку.

Відповідно, трудові обов’язки особи визначають у письмовому трудовому договорі (у разі укладення безстрокового трудового договору — у посадовій інструкції).

Як повідомити нового працівника про умови трудового договору

При цьому законодавство (ст. 29 КЗпП) вимагає, щоб працівників повідомляли про права та обов’язки до початку роботи. Водночас КЗпП (ст. 31) забороняє вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором.

Засвідчити той факт, що працівник ознайомлений зі трудовими обов’язками, може його підпис у трудовому договорі або у посадовій інструкції (такий запис можна зробити або на самій інструкції, або на наказі про прийняття на роботу). Якщо ж такого підпису не буде, можна вважати, що трудові обов'язки на особу не було покладено.

У Федерації професійних спілок України зауважили, що трудові обов’язки працівника здебільшого визначають на підставі особливостей штатного розпису та кваліфікаційних характеристик.

Прикметно, що працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків — проте лише у тому разі, якщо є докази ознайомлення працівника з цими обов'язками. 

У Федерації профспілок також відзначили, що зміна трудових обов’язків у трудовому договорі та у посадовій інструкції є зміною істотних умов праці — працівника слід повідомляти про такі зміни.

За матеріалами Федерації професійних спілок України

Головні зміни у трудовому законодавстві за 2024 рік

Статті за темою

Усі статті за темою

Посадова інструкція водія чи все ж — робоча?

Посадова (робоча) інструкція — це обов’язковий організаційно-правовий документ, який затверджують для кожної посади, передбаченої штатним розписом підприємства. Відповідно до загальних положень ДКХП посадові інструкції розробляють для керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців. Водій автотранспортних засобів належить до категорії робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин. Розробіть для водія на підприємстві робочу інструкцію. Зразок — у статті.
25742

Посадова інструкція головного бухгалтера для скачування

Посадові інструкція головбуха — перший крок до взаєморозуміння роботодавця та підлеглого. Саме у цьому документі регламентують кваліфікаційні вимоги, права, відповідальність і посадові обовя'зки головного бухгалтера. Щоб ви правильно склали таку посадову інструкцію, експерти підготували зразок за ДСТУ 4163:2020. Залишилось лише скачати
56146

Посадова інструкція заступника директора: як скласти

Заступник директора — це та людина, яка може повністю взяти на себе повноваження керівника за його відсутності. Як засвідчує практика, обов’язки заступників далеко не завжди відповідають тим, які визначено для перших керівників. Який обсяг завдань, обов’язків і прав доцільно передбачити в посадових інструкціях заступників директора підприємства? Відповіді знайдете у статті.
48410

Посадова інструкція інспектора з військового обліку

Необхідно скласти посадову інструкцію відповідального за військовий облік на підприємстві, але не знаєте з чого почати? Ми підготували для вас зразок посадової інструкції відповідального за військовий облік. Залишилось тільки скачати.
66028

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді