Державна служба України з питань праці надала пояснення щодо того, чи звільнення працівників, які відмовляються від роботи через зміну істотних умов праці.
Зміна істотних умов праці як підстава для звільнення
Так, власник підприємства може звільнити особу, що не хоче продовжувати працювати в нових умовах. Проте на підтвердження цього потрібно мати письмове підтвердження — повідомлення працівника. За таких обставин з працівником можна розірвати трудовий договір.
Крім того, роботодавцям слід зважати на реалії воєнного стану. Наприклад, Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (ст. 3) передбачає, що повідомлення про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці має відбуватися до запровадження таких умов (повідомлення за два місяці наразі не є обов'язковим).
Крім того, роботодавцеві не потрібно вживати заходів задля працевлаштування працівників у такій ситуації.
За матеріалами Центрально-Західного міжрегіонального управління Держпраці
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.