Відпустка з вагітності та пологів: перенесення днів за новим законом

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
З якого часу настає право на лікарняний та коли можна скористатись перенесенням днів на час після пологів?

Відпустка з вагітності та пологів: перенесення днів за новим закономЗакон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» від 13.07.2023 № 3238-ІХ, який передбачає можливість перенести невикористані дні відпустки на період після пологів, набув чинності 29.07.2023.

Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами

Закон передбачає, що тривалість відпустки з вагітності та пологів не змінюватиметься, проте жінки отримують право розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше, ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів. Невикористані ж дні переноситимуться в такому разі на період після пологів. Це може відбутися лише в тому разі, якщо жінка не має медичних протипоказань — і лише за бажанням самої працівниці. 

У Держпраці нагадали, що підставою для надання відпустки з вагітності та пологів є:

  • заява працівниці;
  • листок непрацездатності.

Листок непрацездатності (е-лікарняний) формується на основі медичного висновку. А його, своєю чергою, формують на строк, який включає такі періоди:

  • допологовий (70 календарних днів);
  • післяпологовий (56 календарних днів або 70 — при народженні двох і більше дітей);
  • додатковий період (14 календарних днів).

Затверджений МОЗ Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я передбачає, що медвисновок формують з дати у 30 тижнів вагітності.

У Держпраці нагадали, що уряд був зобов'язаний забезпечити прийняття та адаптацію нормативно-правових актів до умов Закону впродовж двох місяців після його прийняття.

За матеріалами Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 

додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічна відпустка наперед: брати чи ні?

Працівник вийшов з щорічної відпустки, після чого прийняв рішення звільнитися. Однак він не відпрацював робочий рік, за який йому було надано відпустку. Очевидно, що кожному роботодавцю захочеться повернути гроші за ті дні відпустки, які не є відпрацьованими. Зробити це можливо, але за певних умов.
18784

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
538507

Покладення обов’язків на час відпустки: оформлюємо заміну правильно

На час відпустки основного працівника передбачена можливість виконання його обов’язків іншим працівником. Як правильно оформити покладання обов’язків на час відпустки, зокрема, коли директор йде у відпустку, читайте у статті
99682

Відпустка при народженні дитини: зразок наказу

Працівник просить відпустку при народженні дитини? Надавайте, якщо має на неї право. Скористатися правом на відпустку працівник може упродовж трьох місяців із дня народження дитини. Працівник має використати відпустку не пізніше 104-го дня з дня народження дитини
17940

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді