Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» від 13.07.2023 № 3238-ІХ, який передбачає можливість перенести невикористані дні відпустки на період після пологів, набув чинності 29.07.2023.
Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами
Закон передбачає, що тривалість відпустки з вагітності та пологів не змінюватиметься, проте жінки отримують право розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше, ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів. Невикористані ж дні переноситимуться в такому разі на період після пологів. Це може відбутися лише в тому разі, якщо жінка не має медичних протипоказань — і лише за бажанням самої працівниці.
У Держпраці нагадали, що підставою для надання відпустки з вагітності та пологів є:
- заява працівниці;
- листок непрацездатності.
Листок непрацездатності (е-лікарняний) формується на основі медичного висновку. А його, своєю чергою, формують на строк, який включає такі періоди:
- допологовий (70 календарних днів);
- післяпологовий (56 календарних днів або 70 — при народженні двох і більше дітей);
- додатковий період (14 календарних днів).
Затверджений МОЗ Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я передбачає, що медвисновок формують з дати у 30 тижнів вагітності.
У Держпраці нагадали, що уряд був зобов'язаний забезпечити прийняття та адаптацію нормативно-правових актів до умов Закону впродовж двох місяців після його прийняття.
За матеріалами Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці