Звільнення через неможливість забезпечити роботою: як це трактують у судах?

Дізнайтеся, чи можливе звільнення, якщо підприємство фактично перестало працювати через воєнний стан

Звільнення через неможливість забезпечити роботою: як це трактують у судах?Верховний суд України роз'яснив ставлення до справ щодо звільнення працівників з ініціативи роботодавця через неможливість забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій (п. 6 ч. 1 ст. 41 Кодексу законів про працю України).

Як звільняти працівників під час воєнного стану

На прикладі рішення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду (щодо звільнення працівниці дитячого табору в Одесі) ВСУ встановив, що розірвання трудового договору за цією підставою можливе, коли:

  • знищення чи відсутність умов мають бути безпосереднім наслідком бойових дій;
  • працівника неможливо перевести на іншу роботу (за згодою).

Водночас не можуть слугувати підставами для звільнення через неможливість забезпечити роботою такі обставини:

  • введення воєнного стану;
  • неможливість провадити діяльність підприємства через воєнний стан (у цій справі — перебування військових на об'єкті);
  • нерентабельність (коли установа фактично не працює);
  • неможливість організувати безпеку працівникам.

За матеріалами Верховного суду України

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125283

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59494

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113329

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді