Дізнайтеся, чи можливе звільнення, якщо підприємство фактично перестало працювати через воєнний стан
Верховний суд України роз'яснив ставлення до справ щодо звільнення працівників з ініціативи роботодавця через неможливість забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій (п. 6 ч. 1 ст. 41 Кодексу законів про працю України).
Як звільняти працівників під час воєнного стану
На прикладі рішення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду (щодо звільнення працівниці дитячого табору в Одесі) ВСУ встановив, що розірвання трудового договору за цією підставою можливе, коли:
- знищення чи відсутність умов мають бути безпосереднім наслідком бойових дій;
- працівника неможливо перевести на іншу роботу (за згодою).
Водночас не можуть слугувати підставами для звільнення через неможливість забезпечити роботою такі обставини:
- введення воєнного стану;
- неможливість провадити діяльність підприємства через воєнний стан (у цій справі — перебування військових на об'єкті);
- нерентабельність (коли установа фактично не працює);
- неможливість організувати безпеку працівникам.
За матеріалами Верховного суду України
Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
Копію наказу про звільнення видають усім працівникам в день звільнення.
На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.