Оплата праці з колективним договором та без нього

Працюйте без порушень під час війни

Оплата праці з колективним договором та без ньогоЗобов'язання працівників та роботодавця щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, та, зокрема, нормування оплати праці, встановлюють у колективному договорі. 

Державний бюджет на 2024 рік — мінімальна зарплата зростатиме двічі

Це, відповідно, стосується і форм та систем виплати заробітної плати, і безпосереднього її розміру. Так само регулюються інші види виплат (премії, доплати, надбавки тощо).

Закон України «Про колективні договори і угоди» та Кодекс законів про працю передбачають, що колективний договір можна укласти укладається на підприємстві, в установі, організації, а також з фізичною особою, яка використовує найману працю. При цьому при укладанні колдоговору потрібно дотримуватися норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Водночас під час воєнного стану роботодавці мають право призупиняти дію окремих положень колективного договору. Проте жодних змін щодо обов’язку врегулювати питання оплати праці у колективному договорі Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» не вносить.

Втім, укладення колективного договору є цілком добровільним. Тож, якщо такого договору немає, систему оплати праці встановлюють наказом власника або уповноваженого ним органу. 

Оплата праці з колективним договором та без нього Пам'ятайте: за відсутності колективного договору питання оплати праці обов'язково треба погодити з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) або з іншим уповноваженим трудовим колективом на представництво органом.

Лише після такого погодження роботодавець може видати наказ про відповідні умови оплати праці.

Так само питання організації оплати праці має бути предметом колективних переговорів у разі укладення колективного договору.

Держпраці нагадала, що професійні спілки в період дії воєнного стану повинні максимально сприяти забезпеченню обороноздатності держави та забезпечувати громадський контроль за мінімальними трудовими гарантіями

За матеріалами Схiдного міжрегiонального управлiння Держпрацi

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
6962

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
48000

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
24677

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
107088

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
251410

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді