Простій під час воєнного стану
Що саме слід вважати простоєм, визначає Кодекс законів про працю України. Ст. 34 надає таке визначення:
Простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Ключовою особливістю простою є те, що працівники не виконують передбачених трудовим договором обов’язків. Тоді як дистанційна робота насамперед є роботою. А робота має бути оплачена на відповідному рівні — незалежно від того, на робочому місці чи поза ним її виконують. Вимагати підлеглих працювати попри оголошений простій керівник не може.
Що ж до простою, то він може бути неоплачуваний та оплачуваний (якщо простій оголошено не з вини працівника, він має бути оплачений на рівні не менш ніж 2/3 окладу).
Під час простою працівники можуть перебувати:
- вдома;
- на робочому місці (не виконуючи роботу).
Цей аспект законодавство не регулює — місце перебування визначає роботодавець (потрібно видати відповідний наказ або розпорядження).
Крім того, працівників можна перевести на іншу роботу на тому ж або на іншому підприємстві в тій же місцевості (термін переведення — до одного місяця). У разі такого переведення потрібно враховувати спеціальність та кваліфікацію працівника.
За матеріалами Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
В умовах воєнного стану в Україні питання мобілізації та взаємодії з Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) набувають особливої актуальності. Для роботодавців це означає необхідність чіткого розуміння своїх обов’язків щодо оповіщення працівників про виклик до ТЦК. Невиконання цих вимог може призвести до серйозних юридичних наслідків. Як оповістити працівника про виклик до ТЦК — у статті
Що має врахувати кадровик, якщо працівник просить надати відпустку в умовах воєнного стану?
Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя, у тому числі і на трудові відносини. Законодавство про працю передбачає обмеження, пов’язані з дією воєнного стану. Стаття допоможе розібратися з тим як приймати на роботу під час воєнного стану, як перевести працівника на іншу роботу та що передбачає зміна істотних умов праці під час воєнного стану.