Досягнення пенсійного віку не може бути підставою для звільнення працівника з ініціативи роботодавця, адже законодавство забороняє дискримінацію за віком (як і інші види дискримінації). Такі норми, до прикладу, закріплені ст. 21 Кодексу законів про працю.
Як звільняти працівників під час воєнного стану
Водночас КЗпП не передбачає і особливих умов для звільнення працівників, що досягли пенсійного віку. Відповідно, роботодавець може звільняти їх на загальних підставах.
У Держпраці уточнили, що, для уникнення порушень, слід звірятися зі ст. 40 та ст. 41 КЗпП («Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу» та «Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов»). Якщо ви не знайшли там відповідних підстав для звільнення, ініціювати розрив трудового договору з працівником не можна.
Зауважте: право на роботу та одержання заробітної плати не впливає на право працівника отримувати пенсію.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.