Держпраці зауважує, що участь безробітних громадян є добровільною
Суспільно корисні роботи можуть бути організовані як на потреби ЗСУ, так і задля підтримки функціонування економіки та життєдіяльності населення. Йдеться, наприклад, про:
- розбір завалів;
- розвантаження гуманітарної допомоги;
- розчищення автомобільних доріг від завалів;
- допомогу внутрішньо переміщеним особам, особам з інвалідністю, літнім людям.
Залучати до суспільно корисних робіт можна різні категорії громадян (головне, щоб стан здоров'я та вік дозволяли виконувати роботи). Це можуть бути:
- працівники підприємств, не залучені до виконання мобілізаційних завдань — шляхом переведення;
- самозайняті;
- зайняті в особистому селянському господарстві;
- студенти;
- безробітні особи.
Важливо, що оплата праці має відбуватися на рівні не нижчому за мінімальну зарплату. При цьому участь безробітних є добровільною.
За матеріалами Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя, у тому числі і на трудові відносини. Законодавство про працю передбачає обмеження, пов’язані з дією воєнного стану. Стаття допоможе розібратися з тим як приймати на роботу під час воєнного стану, як перевести працівника на іншу роботу та що передбачає зміна істотних умов праці під час воєнного стану.
Що має врахувати кадровик, якщо працівник просить надати відпустку в умовах воєнного стану?