Чи можна звільнити працівника, який під час воєнного стану отримав статус біженця за кордоном
Кодекс законів про працю України (п. 4 ч. 1 ст. 40) забороняє звільняти за прогул без поважної причини тих працівників, які не з'являються на роботі у зв'язку бойовими діями або ж через наявність небезпеки для життя і здоров’я.
Держпраці зауважила, що під час воєнного стану у разі виникнення таких обставин варто надати працівникові змогу виконувати свої трудові обов’язки дистанційно (якщо це можливо).
Якщо ж особа виїхала за кордон, рятуючись від війни, це не має стати перепоною для продовження роботи. Держпраці наголошує, що працівник не зобов'язаний повідомляти роботодавця ані про своє місцезнаходження, ані про одержання статусу біженця або ж визнання особою, яка потребує тимчасового захисту.
За матеріалами Управління інспекційної діяльності Держпраці у Вінницькій області
В умовах воєнного стану в Україні питання мобілізації та взаємодії з Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) набувають особливої актуальності. Для роботодавців це означає необхідність чіткого розуміння своїх обов’язків щодо оповіщення працівників про виклик до ТЦК. Невиконання цих вимог може призвести до серйозних юридичних наслідків. Як оповістити працівника про виклик до ТЦК — у статті
Що має врахувати кадровик, якщо працівник просить надати відпустку в умовах воєнного стану?
Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя, у тому числі і на трудові відносини. Законодавство про працю передбачає обмеження, пов’язані з дією воєнного стану. Стаття допоможе розібратися з тим як приймати на роботу під час воєнного стану, як перевести працівника на іншу роботу та що передбачає зміна істотних умов праці під час воєнного стану.