Чи можна звільнити працівника за заявою, яку той порвав та викинув у смітник

Суд визнає таке звільнення незаконним та поновить працівника на роботі

image60

Як звільнити за угодою сторін

Хмельницький апеляційний суд визнав незаконним звільнення працівника за заявою, яку він порвав і викинув у смітник (постанова від 07.11.2023 у справі № 686/2873/23).

На тлі суперечностей та виробничих непорозумінь, що перейшли у площину особистих неприязних стосунків з керівником підприємства, працівник написав заяву про звільнення за угодою сторін. Утім, коли зрозумів, що діяв емоційно, у відділі кадрів у присутності директора підприємства він порвав, зім’яв свою заяву та викинув її у смітник.

Згодом працівник дізнався, що керівник наказав працівникам відділу кадрів склеїти цю заяву, зареєструвати та подати йому на підпис. Працівник написав іншу заяву, щоб відкликати свою заяву про звільнення за угодою сторін. Однак відповіді не отримав, — його звільнили.

Суд визнав незаконним та скасував наказ роботодавця про звільнення працівника, поновив його на роботі, стягнув з підприємства на користь працівника зарплату за час вимушеного прогулу й моральну шкоду.

Роботодавець звернувся з апеляційною скаргою та вказав, що законодавство не передбачає обов’язку письмово оформлювати угоду сторін про припинення трудового договору, проте її оформили. Працівник написав заяву про звільнення за угодою сторін та зазначив конкретну дату звільнення. Домовленості про звільнення за угодою сторін досягли, тож керівник не зобов’язаний приймати заяву, якою працівник відкликає заяву про звільнення.

Апеляційний суд звернув увагу на зім’ятий, з ознаками склеювання, вигляд заяви про звільнення, яку написав працівник. Свої аргументи, що працівник знищив заяву через декілька днів після того, як отримав резолюцію керівника, роботодавець довести суду не зміг. У результаті суд констатував, що сторони не досягли домовленості припинити трудовий договір за взаємною згодою.

Ірина Матійко

За матеріалами Хмельницького апеляційного суду

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125280

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59493

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113329

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді