Зупинка відпустки: що вважатиметься порушенням та коли можуть накласти штраф?
Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) не передбачає для роботодавця можливості припинити щорічну відпустку за бажанням працівника. Закон про відпустки також не передбачає можливості для роботодавця за бажанням працівника припинити відпустку без збереження зарплати за згодою сторін (ст. 23 Закону про відпустки). Але, якщо припинити таку відпустку, порушення не буде, тому що між цими відпустками є різниця.
Чи можна на прохання працівника припинити щорічну відпустку
Тож сторони трудового договору не мають права домовитися про відмову від права на мінімальну щорічну оплачувану відпустку або що працівник її не використає й отримає компенсацію за неї (ст. 12 Конвенції МОП «Про оплачувані відпустки» від 24.06.1970 № 132, ратифікована Законом України від 29.05.2001 № 2481-III).
Стаття 12 Закону про відпустки встановлює умови та перелік форс-мажорних обставин, за яких роботодавець може відкликати працівника зі щорічної відпустки, якщо працівник згоден
Натомість відпустку без збереження зарплати на підставі статті 26 Закону про відпустки надають за згодою сторін. Термін відпустки визначає угода між працівником та роботодавцем, але не більше 30 к. дн. на рік.
Щорічна відпустка та відпустка без збереження зарплати: відмінності
Працівник може не скористатися цією відпусткою, якщо вона йому не потрібна або роботодавець не згодився її надати. Тому роботодавець на прохання працівника може дозволити достроково стати до роботи до закінчення відпустки. У такому разі роботодавець не порушить законодавства про працю, а навпаки — дасть можливість працівнику реалізувати право на працю й отримати зарплату.