Вихідна допомога виплачується за фактом звільнення з певної підстави та не залежить ані від тривалості роботи, ані від розміру заробітної плати. Держпраці надає таке визначення:
Вихідна допомога — це грошова виплата працівникові, який звільнений з роботи не з власної ініціативи, яку виплачує роботодавець у випадках, передбачених законом або сторонами. Основною метою вихідної допомоги є матеріальне забезпечення звільненого працівника в період пошуку ним нової роботи.
Підстави для виплати допомоги містить Кодекс законів про працю України.
Вихідна допомога при звільненні — підстави для виплати і розмір
Так само КЗпП містить пункт про можливість звільнити працівника через нез’явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності (п. 5 ст. 40). Проте у цьому разі виплата вихідної допомоги не передбачена.
Водночас така можливість може бути закріплена у колективному договорі.
Відповідно, якщо колдоговір або його положення не призупиняли на час воєнного стану, працівник може розраховувати на виплати при звільненні.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Вихідна допомога виплачується у випадках, визначених статтею 44 Кодексу законів про працю України (КЗпП), а також при звільненні сезонних працівників
Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
Ситуація з практики: зовнішнього сумісника звільняють у зв’язку зі скороченням з організації недержавної форми власності. Чи виплачувати вихідну допомогу у разі такого звільнення?
Одноразову грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів за наявності не менше 10 років стажу на посадах в органах місцевого самоврядування чи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців наразі не виплачують.
Про те, що при звільнення працівнику слід виплатити зароблену заробітну плату та компенсувати невикористану відпустку — відомо всім. Але це не все. За певних підстав звільнення держава гарантує ще й виплату вихідної допомоги. Розглянемо, хто та в якому розмірі може розраховувати на виплати після звільнення.