Працівники з інвалідністю можуть зазнавати різних обмежень у трудових відносинах
Державна служба України з питань праці закликала роботодавців уникати порушень прав осіб з інвалідністю. У відомстві навели перелік негативних явищ, з якими можуть стикатися такі працівники.
Працівник з інвалідністю: гарантії під час воєнного стану
Насамперед це дискримінація, коли особи з інвалідністю обмежені в користуванні правами через свою інвалідність. Дискримінація може бути виражена явно чи опосередковано. Так, Держпраці наводить таке визначення:
Пряма дискримінація — це коли до людини з інвалідністю ставляться менш прихильно, ніж до людей без інвалідності в тих же чи подібних обставинах.
Непряма дискримінація — це коли існує нейтральне правило або однакова для всіх політика, але вони негативно впливають на людей з інвалідністю.
Підбурювання (інструкції, вказівки чи заклики) до дискримінації також є неприпустимим.
Окремо Держпраці визначає інше негативне явище:
Утиск — повторювана та небажана для людини з інвалідністю поведінка, що принижує її гідність або створює до неї негативне відношення через інвалідність.
Неврахування особливостей, пов’язаних з інвалідністю особи, в конкретному випадку також є порушенням та класифікується як відмова в розумному пристосуванні.
За матеріалами Центрально-Західного міжрегіонального управління Держпраці
Найпоширеніші запитання, які турбують роботодавців, та відповіді на них в одній статті ☟
Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.