Як приймати на роботу в умовах воєнного стану, — роз'яснення експерта Експертус Кадри

В умовах війни форму трудового договору визначайте за домовленістю, зважайте на можливість укласти строковий трудовий договір й зважте доцільність встановлення випробування

Як приймати на роботу в умовах воєнного стану, — роз'яснення експерта MCFR Кадри

Під час воєнного стану можна укладати трудовий договір в усній формі з будь-яким працівником, якого приймаєте на роботу. ФОП також не зобов’язані укладати письмові трудові договори. Ольга Догадіна, керівник групи експертів Експертус Кадри, закцентувала, що згідно з частиною 1 статті 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), у період воєнного стану форму трудового договору сторони визначають за згодою.

Як бронювати працівників під час війни

Крім того, частина 2 статті 2 Закону № 2136 дає право встановлювати випробування при прийнятті на роботу будь-якому працівнику. Водночас пані Ольга нагадує, що випробування є правом, а не обов’язком роботодавця. Якщо впевнені, що працівник має достатні кваліфікацію та досвід і впорається з роботою, випробування не встановлюйте.

В умовах воєнного часу частина 3 статті 2 Закону № 2136 дозволяє роботодавцю укладати строкові трудові договори, якщо основний працівник:

Роботодавець також може прийняти працівника на роботу за строковим трудовим договором на період воєнного стану.

Закон № 2136 вніс чимало змін у звичні для кадровиків алгоритми. Організувати роботу з урахуванням обмежень у законодавстві про працю допоможе консультація Ольги Догадіної «Трудові відносини в умовах воєнного стану за новим законом».

Редакція порталу «Кадровик-01»

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Передплатіть зі знижкою 50% на пів року журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Відновлюємо економіку України разом ????????

Гарячі питання військового обліку на підприємствах

Статті за темою

Усі статті за темою

Прийняття працівника за переведенням: особливості процедури

Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
30529

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
32981

Оголошення про прийняття на роботу: яких фраз слід уникати

Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
40291

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75401

Повідомлення про прийняття працівника на роботу

Перед тим як допустити нового працівника до виконання обов’язків, подайте повідомлення в податкову про прийняття його на роботу. Скачайте шаблон та скористайтеся зразком і підказками від наших фахівців, щоб правильно заповнити бланк повідомлення.
148226

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді