Під час воєнного стану можна укладати трудовий договір в усній формі з будь-яким працівником, якого приймаєте на роботу. ФОП також не зобов’язані укладати письмові трудові договори. Ольга Догадіна, керівник групи експертів Експертус Кадри, закцентувала, що згідно з частиною 1 статті 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), у період воєнного стану форму трудового договору сторони визначають за згодою.
Як бронювати працівників під час війни
Крім того, частина 2 статті 2 Закону № 2136 дає право встановлювати випробування при прийнятті на роботу будь-якому працівнику. Водночас пані Ольга нагадує, що випробування є правом, а не обов’язком роботодавця. Якщо впевнені, що працівник має достатні кваліфікацію та досвід і впорається з роботою, випробування не встановлюйте.
В умовах воєнного часу частина 3 статті 2 Закону № 2136 дозволяє роботодавцю укладати строкові трудові договори, якщо основний працівник:
- евакуювався в іншу місцевість;
- перебуває у відпустці;
- перебуває у простої.
Роботодавець також може прийняти працівника на роботу за строковим трудовим договором на період воєнного стану.
Закон № 2136 вніс чимало змін у звичні для кадровиків алгоритми. Організувати роботу з урахуванням обмежень у законодавстві про працю допоможе консультація Ольги Догадіної «Трудові відносини в умовах воєнного стану за новим законом».
Редакція порталу «Кадровик-01»
Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.
Передплатіть зі знижкою 50% на пів року журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!
Відновлюємо економіку України разом