Кодекс Законів про працю України дає визначення мобінгу (цькування), а також виокремлює конкретні різновиди цього ганебного явища та визначає відповідальність роботодавця.
Мобінг — це дії або бездіяльність працівника, групи працівників чи роботодавця, які носять систематичний характер і принижують честь, гідність чи ділову репутацію окремо взятого члена трудового колективу. Метою вчинення таких діянь може бути набуття, зміна, припинення трудових прав і обов’язків працівником, а формою прояву — психологічний чи економічний тиск.
В Україні за вчинення мобінгу передбачена адміністративна відповідальність.
Працівникам, які стали жертвами цькування на роботі, Держпраці радить спиратися на такий алгоритм для захисту своїх прав:
- працівник фіксує неправомірні дії керівника чи колег (можна записати розмови, зберегти листування, скріншоти, отримати копії розпоряджень чи наказів стосовно преміювання, додаткових грошових нарахувань, переведень, тощо);
- працівник подає скаргу до Держпраці, додавши зібрані докази (після цього відомство розпочне перевірку);
- юристи Держпраці направляють до суду зібрані матеріали, авже суд встановлює наявність мобінгу та призначає вид і розмір адміністративної відповідальності;
- потерпілий може вимагати відшкодування матеріальної та моральної шкоди (довести це можна за допомогою рахунків від психолога та чеків за придбання ліків).
Зауважте: працівники, які стали жертвами мобінгу, можуть розірвати трудовий договір з роботодавцем, який вчиняв або ж не зупиняв цькування. Таке звільнення відбувається у строк, який визначає сам працівник.
Обов’язки держави та роботодавця щодо протидії мобінгу та внесення змін до колективних договорів зафіксовані у КЗпП.
За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці