Цькують на роботі? Алгоритм захисту прав працівників

Підкажемо, як довести справу до суду та отримати компенсацію

Цькують на роботі? Алгоритм захисту прав працівників

Кодекс Законів про працю України дає визначення мобінгу (цькування), а також виокремлює конкретні різновиди цього ганебного явища та визначає відповідальність роботодавця.

Мобінг — це дії або бездіяльність працівника, групи працівників чи роботодавця, які носять систематичний характер і  принижують честь, гідність чи ділову репутацію окремо взятого члена трудового колективу. Метою вчинення таких діянь може бути набуття, зміна, припинення трудових прав і обов’язків працівником, а формою прояву — психологічний чи економічний тиск.

В Україні за вчинення мобінгу передбачена адміністративна відповідальність.

Працівникам, які стали жертвами цькування на роботі, Держпраці радить спиратися на такий алгоритм для захисту своїх прав:

  1. працівник фіксує неправомірні дії керівника чи колег (можна записати розмови, зберегти листування, скріншоти, отримати копії розпоряджень чи наказів стосовно преміювання, додаткових грошових нарахувань, переведень, тощо);
  2. працівник подає скаргу до Держпраці, додавши зібрані докази (після цього відомство розпочне перевірку);
  3. юристи Держпраці направляють до суду зібрані матеріали, авже суд встановлює наявність мобінгу та призначає вид і розмір адміністративної відповідальності;
  4. потерпілий може вимагати відшкодування матеріальної та моральної шкоди (довести це можна за допомогою рахунків від психолога та чеків за придбання ліків).

Зауважте: працівники, які стали жертвами мобінгу, можуть розірвати трудовий договір з роботодавцем, який вчиняв або ж не зупиняв цькування. Таке звільнення відбувається у строк, який визначає сам працівник.

Обов’язки держави та роботодавця щодо протидії мобінгу та внесення змін до колективних договорів зафіксовані у КЗпП.

За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19209

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118832

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
520991

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
478

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33362

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді