Дізнайтесь, на якій підставі відбувається звільнення та як можна зберегти робочі місця
Звільнення найманих працівників у разі мобілізації роботодавця — фізособи-підприємця — не є обов'язковим.
Відповідаємо на запитання про мобілізацію та увільнення
Так, у Держпраці пояснили, що відсутність ФОП може не перешкоджати продожувати діяльність. Наприклад, роботодавець може визначити уповноважену особу і делегувати їй ведення справ щодо сплати податків.
Водночас, хоча звільнення й не обов'язкове, фізособи-підприємці мають право на такі дії (норма діє лише на час особливого періоду). В такому разі трудові відносини розривають на підставі п. 10 ст. 40 Кодексу законів про працю України.
При цьому обов’язкове інформування працівників заздалегідь законом не передбачене, так само як і виплата вихідної допомоги.
Втім, як і у разі звільнення з інших підстав, у день звільнення слід видати працівникові копію наказу про звільнення та провести з ним розрахунок. Якщо працівник захоче, потрібно також буде зробити відповідні записи у його паперовій трудовій книжці.
За інформацією Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.