У Держпраці нагадали роботодавцям, що звільнення працівника винятково через встановлення йому інвалідності є неприпустимим.
Захист від звільнення або переведення працівника на іншу роботу (без його згоди) гарантує Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Натомість роботодавець має подбати про те, щоб умови праці для особи з інвалідністю враховували рекомендації медико-соціальної експертної комісії (відповідно до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», ст. 69).
Так, після одержання висновку МСЕК про умови і характер праці для працівника,потрібно буде дотримуватися індивідуальної програми реабілітації. Зокрема, за рішенням МСЕК працівникові може знадобитися робота на умовах неповного робочого дня або тижня (роботодавець має задовольнити таку заяву).
За потреби, варто звернутися до МСЕК за роз’ясненнями щодо конкретних рекомендацій.
Водночас роботодавець може звільнити особу з інвалідністю, але лише тоді, коли стан її здоров’я перешкоджатиме виконанню професійних обов’язків, загрожуватиме здоров’ю і безпеці праці інших осіб, або ж якщо продовження роботи нестиме ризики погіршення здоров’я особи.
Розірвання трудового договору можливе, якщо:
- на підприємстві немає вакантного робочого місця, на яке роботодавець міг би перевести працівника (згідно з медвисновком);
- створити умови праці згідно з висновком МСЕК неможливо;
- працівник відмовився від рекомендованого за медвисновком переведення;
- працівника визнано непрацездатним.
За інформацією Центрального відділу з питань праці у Дніпропетровській області