Інвалідність як підстава для звільнення

Коли звільнення працівника з інвалідністю не буде порушенням

Інвалідність як підстава для звільнення

У Держпраці нагадали роботодавцям, що звільнення працівника винятково через встановлення йому інвалідності є неприпустимим.

Захист від звільнення або переведення працівника на іншу роботу (без його згоди) гарантує Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Натомість роботодавець має подбати про те, щоб умови праці для особи з інвалідністю враховували рекомендації медико-соціальної експертної комісії (відповідно до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», ст. 69).

Так, після одержання висновку МСЕК про умови і характер праці для працівника,потрібно буде дотримуватися індивідуальної програми реабілітації. Зокрема, за рішенням МСЕК працівникові може знадобитися робота на умовах неповного робочого дня або тижня (роботодавець має задовольнити таку заяву).

За потреби, варто звернутися до МСЕК за роз’ясненнями щодо конкретних рекомендацій.

Водночас роботодавець може звільнити особу з інвалідністю, але лише тоді, коли стан її здоров’я перешкоджатиме виконанню професійних обов’язків, загрожуватиме здоров’ю і безпеці праці інших осіб, або ж якщо продовження роботи нестиме ризики погіршення здоров’я особи.

Розірвання трудового договору можливе, якщо:

  • на підприємстві немає вакантного робочого місця, на яке роботодавець міг би перевести працівника (згідно з медвисновком);
  • створити умови праці згідно з висновком МСЕК неможливо;
  • працівник відмовився від рекомендованого за медвисновком переведення;
  • працівника визнано непрацездатним.

За інформацією Центрального відділу з питань праці у Дніпропетровській області

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Як оформити відстрочку працівникам підприємства: алгоритм і судова практика», який відбудеться 11 липня. Спікер — адвокат, сертифікований експерт із військового обліку Леся Лавренюк

Щоб отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Вебінар

Статті за темою

Усі статті за темою

Праця осіб з інвалідністю: які пільги та гарантії передбачені

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
3387

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
14086

Зразок виробничої характеристики для працівника, який оформлює інвалідність у МСЕК

Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.
16640

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе консультація нашого експерта
30866

Звіт 10-ПОІ: коли і як правильно подавати

Звіт про працевлаштування інвалідів — один із найскладніших в кадровій практиці. Чимала кількість рядків для заповнення вимагає високої концентрації та уважності до деталей, а помилка тягне за собою накладання штрафу. Хто, як і в які терміни має подати звіт 10-ПОІ, роз’яснюємо у статті
24072

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді