Злочин проти нацбезпеки та порушення правил поведінки на підприємстві — нові підстави для звільнення у КЗпП

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
провідний експерт з трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Депутати ухвалили Закон з пропозиціями Президента

Злочин проти нацбезпеки та порушення правил поведінки на підприємстві — нові підстави для звільнення у КЗпП

Як звільнити за вироком суду

4 червня 2024 р. ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» від 25.04.2024 № 3678-ІХ (законопроєкт від 05.09.2022 № 7731; далі — Закон № 3678) з пропозиціями Президента після його вето.

Закон доповнює статтю 40 КЗпП додатковими підставами, щоб припинити трудовий договір з працівником з ініціативи роботодавця:

  • вирок суду, яким працівника засуджено і який набрав законної сили (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України (п. 13 ч. 1 ст. 40 КЗпП);
  • невиконання працівником правил поведінки на підприємстві в частині положень, передбачених частиною другою статті 142 КЗпП, а саме — зобов’язання не розголошувати інформацію з обмеженим доступом, що становить державну чи комерційну таємницю, а також умов роботи з конфіденційною інформацією (п. 14 ч. 1 ст. 40).

Статтю 142 КЗпП доповнили новою нормою, яка зобов’язує роботодавців встановлювати правила поведінки на підприємствах, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та / або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури.

Роботодавець, якого включили до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та / або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури, зможе відсторонити працівника від роботи після того, як проведе службову перевірку, на підставі частини 1 статті 46 КЗпП. 

Закон № 3678 почне діяти через три місяці з дня, коли його офіційно опублікують.

Олена Петровська

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, відпрацювання

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
671212

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
173436

Наказ про звільнення

Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
306049

Зразки заяв про звільнення з роботи

Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
676873

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
68659

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді