Злочин проти нацбезпеки та порушення правил поведінки на підприємстві — нові підстави для звільнення у КЗпП

Автор
провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Депутати ухвалили Закон з пропозиціями Президента

Злочин проти нацбезпеки та порушення правил поведінки на підприємстві — нові підстави для звільнення у КЗпП

Як звільнити за вироком суду

4 червня 2024 р. ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» від 25.04.2024 № 3678-ІХ (законопроєкт від 05.09.2022 № 7731; далі — Закон № 3678) з пропозиціями Президента після його вето.

Закон доповнює статтю 40 КЗпП додатковими підставами, щоб припинити трудовий договір з працівником з ініціативи роботодавця:

  • вирок суду, яким працівника засуджено і який набрав законної сили (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України (п. 13 ч. 1 ст. 40 КЗпП);
  • невиконання працівником правил поведінки на підприємстві в частині положень, передбачених частиною другою статті 142 КЗпП, а саме — зобов’язання не розголошувати інформацію з обмеженим доступом, що становить державну чи комерційну таємницю, а також умов роботи з конфіденційною інформацією (п. 14 ч. 1 ст. 40).

Статтю 142 КЗпП доповнили новою нормою, яка зобов’язує роботодавців встановлювати правила поведінки на підприємствах, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та / або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури.

Роботодавець, якого включили до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та / або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури, зможе відсторонити працівника від роботи після того, як проведе службову перевірку, на підставі частини 1 статті 46 КЗпП. 

Закон № 3678 почне діяти через три місяці з дня, коли його офіційно опублікують.

Олена Петровська

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Як оформити відстрочку працівникам підприємства: алгоритм і судова практика», який відбудеться 11 липня. Спікер — адвокат, сертифікований експерт із військового обліку Леся Лавренюк

Щоб отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Вебінар

Статті за темою

Усі статті за темою

Підстави для виплати та розмір вихідної допомоги при звільненні

Законодавство встановлює мінімальний розмір вихідної допомоги при звільненні працівника з роботи. Однак, роботодавець має право збільшити розмір вихідної допомоги у колективному договорі. Чи передбачає обмеження щодо виплати вихідна допомога при скороченні пенсіонера та які гарантії забезпечує вихідна допомога при звільненні військовослужбовцям — читайте у статті.
5191

Зразки заяв про звільнення з роботи

Трудове законодавство надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
608505

Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Звільнення під час воєнного стану в Україні регламентується Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті
153809

Звільнення працівника у зв’язку зі смертю

Кадровик є свідком різних подій у житті працівників: від одруження, народження дітей до хвороб і смерті. Не дивлячись на смуток від того, що працівник пішов із життя, необхідно правильно оформити припинення трудових відносин, видати родичам трудову та належні виплати. Деталі звільнення померлого працівника роз’яснюємо у статті.
37822

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді