Роботодавець при скороченні штату зобов’язаний запропонувати працівнику всі вакантні посади, що відповідають його кваліфікації згідно ч. 1 ст. 40 КЗпП України.
Скорочення під час воєнного стану: зауваги кадровику
Якщо працівник подає заяву про скорочення двомісячного терміну попередження про звільнення, роботодавець може зменшити цей термін, але все одно зобов'язаний дотримуватися гарантій при звільненні.
Такий висновок зробила Велика Палата Верховного Суду у справі за позовом про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Позивач у цій справі працював на посаді провідного юрисконсульта у філії обласного центру зайнятості, яку ліквідували.
Роботодавець повідомив позивача звільнення, а позивач подав заяву про скорочення строку попередження про звільнення. Роботодавець звільнив позивача, не пропонуючи інших вакансій. Після звільнення позивач дізнався про існування аналогічних посад у новоствореній філії за його місцем проживання, яких роботодавець йому не пропонував.
Велика Палата Верховного Суду визначила, що на прохання працівника роботодавець може скоротити строк попередження про звільнення та водночас скорочення цього строку не звільняє роботодавця від виконання обов’язку з працевлаштування працівника.
Отже, роботодавець зобов’язаний запропонувати такому працівникові всі наявні вакансії, які відповідають його кваліфікації, що існували з моменту попередження працівника про наступне звільнення до дня розірвання трудового договору.
У разі відмови працівника від запропонованих вакансій чи їх відсутності, трудові відносини продовжувати об’єктивно неможливо і такого працівника можна звільнити.
За інформацією Верховного суду України