Цивільно-правовий та трудовий договори

Відмінності та особливості

Цивільно-правовий та трудовий договори

Цивільно-правовий договір – це угода між працівником і підприємством на виконання певної роботи, предметом якого є надання певного результату праці (згідно з ст. 626 Цивільного кодексу України).

Метою цивільно-правового договору є отримання оплати праці, а процес організації трудової діяльності залишається за його межами.

Договір підряду VS трудовий договір: урахуйте ризики та убезпечтеся від штрафу

Виконавець за цивільно-правовим договором не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, сам організовує свою роботу, не зараховується до штату та не має запису до трудової книжки.

Основною ознакою, що відрізняє цивільно-правові відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності.

Трудовий договір, як правило, укладається на невизначений час, і здійснення трудової діяльності відбувається у складі трудового колективу. Роботодавець у трудовому договорі встановлює норми праці та робочого часу, умови матеріальної відповідальності, заходи дисциплінарної відповідальності та забезпечує соціальні гарантії.

Заробітна плата виплачується за процес праці, а не її результат. Роботодавець зобов’язаний надати робоче місце, дотримати правил охорони праці на підприємстві.

Відповідальність працівника за трудовим договором регулюється лише КЗпП України та інших актів трудового законодавства, що не можуть змінюватися сторонами у договорі, а відповідальність працівника у цивільно-правових відносинах визначається в договорі, а те, що ним не врегульоване — законодавством України.

За інформацією

Південного міжрегіонального управління Держпраці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4872

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71693

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30775

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді