
Цивільно-правовий договір – це угода між працівником і підприємством на виконання певної роботи, предметом якого є надання певного результату праці (згідно з ст. 626 Цивільного кодексу України).
Метою цивільно-правового договору є отримання оплати праці, а процес організації трудової діяльності залишається за його межами.
Договір підряду VS трудовий договір: урахуйте ризики та убезпечтеся від штрафу
Виконавець за цивільно-правовим договором не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, сам організовує свою роботу, не зараховується до штату та не має запису до трудової книжки.
Основною ознакою, що відрізняє цивільно-правові відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності.
Трудовий договір, як правило, укладається на невизначений час, і здійснення трудової діяльності відбувається у складі трудового колективу. Роботодавець у трудовому договорі встановлює норми праці та робочого часу, умови матеріальної відповідальності, заходи дисциплінарної відповідальності та забезпечує соціальні гарантії.
Заробітна плата виплачується за процес праці, а не її результат. Роботодавець зобов’язаний надати робоче місце, дотримати правил охорони праці на підприємстві.
Відповідальність працівника за трудовим договором регулюється лише КЗпП України та інших актів трудового законодавства, що не можуть змінюватися сторонами у договорі, а відповідальність працівника у цивільно-правових відносинах визначається в договорі, а те, що ним не врегульоване — законодавством України.
За інформацією
Південного міжрегіонального управління Держпраці
Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.
Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.