Чоловіки 25-60 років з ІІ-ІІІ групою інвалідності мають пройти повторний огляд ― оцінювання повсякденного функціонування особи
26 листопада 2024 р. набрала чинності постанова КМУ «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 15.11.2024 № 1338 (далі ― Постанова № 1338).
Постанова № 1338 затверджує:
- Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
- Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;
- Критерії за якими осіб направлятимуть на огляд до експертної команди, щоб оцінити їх повсякденне функціонування;
- Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи;
- Критерії, за якими встановлюватимуть інвалідність.
До того, як введуть в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (законопроєкт від 04.11.2024 № 12178) з 1 січня 2025 р. експертизу, щоб встановити інвалідність, проводитимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі ― оцінювання). Експертні команди сформують на базі закладів охорони здоров’я (далі ― ЗОЗ). Перелік комунальних ЗОЗ визначає керівник обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації). МОЗ його погодить та визначить перелік державних ЗОЗ.
До 3 грудня 2024 р. керівник ЗОЗ своїм наказом затверджує перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання особи у складі експертних команд, а також перелік адміністраторів, які забезпечують роботу таких команд.
Повноваження, права і обов’язки медико-соціальних експертних комісій (далі ― МСЕК) та Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ припиняються 31 грудня 2024 року.
Особи, яким встановили інвалідність без строку повторного огляду, проходять оцінювання за власним бажанням або за рішенням суду. Всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігають чинність. Документи, рішення, прийняті, видані МСЕК в період їх роботи, є чинними та продовжують бути підставами для статусів, прав, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, виплат та соціальних гарантій.
Особам з інвалідністю, яким призначили повторний огляд з 1 січня 2025 р., але які не змогли його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами оцінювання, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.
Якщо інвалідність встановили до того, як набрала чинність Постанова № 1338, зазначили строк повторного огляду, який припав на період дії воєнного стану та повторний огляд в МСЕК не проходили ― такі особи зобов’язані пройти оцінювання у строк:
- чоловіки віком від 25 до 60 років з ІІ або ІІІ групою ― у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р.;
- інші особи ― до 1 квітня 2026 р. Виняток ― ті, кого неможливо направити на оцінювання. Категорії цих осіб визначили окремо.
Для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців, а також правоохоронних органів спеціального призначення, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту незалежно від дати коли встановили інвалідність та зазначили строк повторного огляду ― інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується на період військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби або до дати проведення оцінювання.
Ірина Матійко