Чоловіки 25-60 років з ІІ-ІІІ групою інвалідності мають пройти повторний огляд ― оцінювання повсякденного функціонування особи

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Строк для такого оцінювання визначили у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р.

Медико-соціальну експертизу планують замінити на оцінювання повсякденного функціонування особи, — законопроєкт

26 листопада 2024 р. набрала чинності постанова КМУ «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 15.11.2024 № 1338 (далі ― Постанова № 1338).

Постанова № 1338 затверджує:

  • Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
  • Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;
  • Критерії за якими осіб направлятимуть на огляд до експертної команди, щоб оцінити їх повсякденне функціонування;
  • Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи;
  • Критерії, за якими встановлюватимуть інвалідність.

До того, як введуть в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (законопроєкт від 04.11.2024 № 12178) з 1 січня 2025 р. експертизу, щоб встановити інвалідність, проводитимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі ― оцінювання). Експертні команди сформують на базі закладів охорони здоров’я (далі ― ЗОЗ). Перелік комунальних ЗОЗ визначає керівник обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації). МОЗ його погодить та визначить перелік державних ЗОЗ.

До 3 грудня 2024 р. керівник ЗОЗ своїм наказом затверджує перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання особи у складі експертних команд, а також перелік адміністраторів, які забезпечують роботу таких команд.

Повноваження, права і обов’язки медико-соціальних експертних комісій (далі ― МСЕК) та Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ припиняються 31 грудня 2024 року.

Особи, яким встановили інвалідність без строку повторного огляду, проходять оцінювання за власним бажанням або за рішенням суду. Всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігають чинність. Документи, рішення, прийняті, видані МСЕК в період їх роботи, є чинними та продовжують бути підставами для статусів, прав, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, виплат та соціальних гарантій.

Особам з інвалідністю, яким призначили повторний огляд з 1 січня 2025 р., але які не змогли його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами оцінювання, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.

Якщо інвалідність встановили до того, як набрала чинність Постанова № 1338, зазначили строк повторного огляду, який припав на період дії воєнного стану та повторний огляд в МСЕК не проходили ― такі особи зобов’язані пройти оцінювання у строк:

  • чоловіки віком від 25 до 60 років з ІІ або ІІІ групою ― у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р.;
  • інші особи ― до 1 квітня 2026 р. Виняток ― ті, кого неможливо направити на оцінювання. Категорії цих осіб визначили окремо.

Для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців, а також правоохоронних органів спеціального призначення, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту незалежно від дати коли встановили інвалідність та зазначили строк повторного огляду ― інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується на період військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби або до дати проведення оцінювання.

Ірина Матійко

За інформацією КМУ та МОЗ

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5447

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
822

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529558

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123577

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
350

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді