Права та можливості осіб з інвалідністю на працевлаштування розширили — ВРУ ухвалила Закон

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Підприємства, які працевлаштовуватимуть осіб з інвалідністю зможуть отримати пільги та компенсації

Трудові відносини з особами з інвалідністю

15 січня 2025 р. ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» (законопроєкт від 18.11.2022 № 5344-д; далі — Закон). Закон створює сприятливі умови, щоб працевлаштувати осіб з інвалідністю.

Проєкт Закону готували до другого читання впродовж тривалого часу. Внесли багато правок та врахували досвід країн ЄС. Закон зокрема:

  • впроваджує державні стандарти, щоб обладнати / облаштувати робочі місця для різних видів втрати функціоналу та забезпечити розумним пристосуванням робочих місць на підприємствах та організаціях усіх форм власності;
  • запроваджує сплату внеску, щоб підтримати працевлаштування осіб з інвалідністю замість адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування. Внесок передбачили у меншому розмірі ніж розмір адміністративно-господарських санкцій, але обов’язок із його сплати встановлюється для усіх категорій роботодавців як приватного, так і публічного сектору;
  • розширює категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою. Пільги та компенсації можуть отримати не лише підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, а й будь-які підприємства, що працевлаштовують кількість осіб з інвалідністю, що визначає Закон;
  • передбачає обов’язкову соціальну послугу, зокрема із соціального супроводу на робочому місці, професійну адаптацію.

Окрім цього, створять державний фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, який накопичуватиме внески роботодавців на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю. За кошти спеціального фонду реалізовуватимуть активні програми зайнятості та заходи підтримки працевлаштування осіб з інвалідністю, надаватимуть соціальні послуги та інші програми і заходи, спрямовані на соціальний захист осіб з інвалідністю.

Остаточний текст Закону, наразі, не оприлюднили.

За інформацією ВРУ

Головні зміни у трудовому законодавстві за 2024 рік

Статті за темою

Усі статті за темою

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
35579

Праця осіб з інвалідністю: які пільги та гарантії передбачені

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
3877

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
15546

Зразок виробничої характеристики для працівника, який оформлює інвалідність у МСЕК

Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.
21868

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді