Профспілка не погодила проєкт наказу МОН про зміну умов оплати праці працівників закладів дошкільної освіти

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
ЦК профспілки вніс до нього низку зауважень та пропозицій

Раніше СПО об’єднань профспілок оприлюднив проєкт наказу МОН «Про внесення зміни у додаток 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557» (далі Проєкт). Його розробили, щоб реалізувати Закон України «Про дошкільну освіту» від 06.06 2024 № 3788-ІХ (далі — Закон № 3788) та привести нормативно-правові акти МОН у відповідність із нормами законодавства.

МОН пропонував визначити тривалість робочого часу педпрацівників закладів дошкільної освіти (далі — ЗДО) та норму педагогічного навантаження. Профспілка наголосила, що зміни до наказу мають розглядатися не лише в контексті робочого часу, а й оплати праці, винагородою за яку є заробітна плата, зокрема з урахуванням норм статей 21, 23, 26, 28 Закону № 3788.

Зарплату працівникам ЗДО обчислюють залежно від встановленого при тарифікації на початок навчального року обсягу педагогічного навантаження, розміру ставки зарплати, норми педагогічного навантаження на ставку зарплати. Її виплачують щомісячно у затверджених під час тарифікації розмірах і вона не може змінюватися посеред навчального року. Тому профспілка пропонує, щоб зміни до наказу були введені в дію не раніше, ніж з 1 вересня 2025 року.

На думку профспілки, якщо застосувати норми, що передбачає Проєкт, це знизить оплату праці педпрацівників у зв’язку з номінальним збільшенням норми робочого часу, для яких ця норма необґрунтовано збільшується. Найбільше це стосуватиметься музичних керівників. Передбачені у Проєкті зміни значно погіршують умови їх оплати праці.

Профспілка вважає, що зміни можуть знизити оплату праці також інших педпрацівників, зокрема керівників гуртків, вчителів-логопедів, вчителів-дефектологів, учителів. Їм робочий час планували збільшити на 10—12 годин на тиждень. При цьому для інших посад педпрацівників норма робочого часу на ставку мала зменшитись.

Також профспілка зауважує, що умови розміру оплати праці працівників установ, що фінансуються з бюджету, визначає КМУ (ст. 8 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР). Тому, на її думку, зміни щодо умов та оплати праці педпрацівників ЗДО мають бути врегульовані постановою КМУ.

За інформацією Профспілки працівників освіти і науки України 

Сім кейсів розв’язання проблемних питань військового обліку

Статті за темою

Усі статті за темою

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати, як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
256422

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
8454

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
48475

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
26270

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
113017

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді