Профспілка не погодила проєкт наказу МОН про зміну умов оплати праці працівників закладів дошкільної освіти
Раніше СПО об’єднань профспілок оприлюднив проєкт наказу МОН «Про внесення зміни у додаток 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557» (далі — Проєкт). Його розробили, щоб реалізувати Закон України «Про дошкільну освіту» від 06.06 2024 № 3788-ІХ (далі — Закон № 3788) та привести нормативно-правові акти МОН у відповідність із нормами законодавства.
МОН пропонував визначити тривалість робочого часу педпрацівників закладів дошкільної освіти (далі — ЗДО) та норму педагогічного навантаження. Профспілка наголосила, що зміни до наказу мають розглядатися не лише в контексті робочого часу, а й оплати праці, винагородою за яку є заробітна плата, зокрема з урахуванням норм статей 21, 23, 26, 28 Закону № 3788.
Зарплату працівникам ЗДО обчислюють залежно від встановленого при тарифікації на початок навчального року обсягу педагогічного навантаження, розміру ставки зарплати, норми педагогічного навантаження на ставку зарплати. Її виплачують щомісячно у затверджених під час тарифікації розмірах і вона не може змінюватися посеред навчального року. Тому профспілка пропонує, щоб зміни до наказу були введені в дію не раніше, ніж з 1 вересня 2025 року.
На думку профспілки, якщо застосувати норми, що передбачає Проєкт, це знизить оплату праці педпрацівників у зв’язку з номінальним збільшенням норми робочого часу, для яких ця норма необґрунтовано збільшується. Найбільше це стосуватиметься музичних керівників. Передбачені у Проєкті зміни значно погіршують умови їх оплати праці.
Профспілка вважає, що зміни можуть знизити оплату праці також інших педпрацівників, зокрема керівників гуртків, вчителів-логопедів, вчителів-дефектологів, учителів. Їм робочий час планували збільшити на 10—12 годин на тиждень. При цьому для інших посад педпрацівників норма робочого часу на ставку мала зменшитись.
Також профспілка зауважує, що умови розміру оплати праці працівників установ, що фінансуються з бюджету, визначає КМУ (ст. 8 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР). Тому, на її думку, зміни щодо умов та оплати праці педпрацівників ЗДО мають бути врегульовані постановою КМУ.
За інформацією Профспілки працівників освіти і науки України