Міноборони додатково роз’яснило, хто з військовозобов’язаних і в який термін має пройти ВЛК
Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
Міноборони у відповідь на звернення народного депутата Олександра Федієнка надало роз’яснення стосовно військово-лікарської комісії (ВЛК) військовозобов’язаних під час дії воєнного стану (лист Міноборони № 220/8396 від 15.05.2025).
Громадяни зобов’язані проходити медогляд, щоб визначити придатність до військової служби. Проходять такий медогляд згідно з рішенням ВЛК чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК), закладів охорони здоров’я СБУ, а у розвідувальних opгaнax України — за рішенням керівників відповідних підрозділів aбo ВЛК Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міноборони, Державної прикордонної служби України (абз. 4 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII).
Постанова ВЛК про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та / або під час дії воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медогляду (абз. 3 п. 3.8 гл. 3 розд. II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони від 14.08.2008 № 402).
Громадяни України віком від 25 до 60 років, яких свого часу визнали обмежено придатними до військової служби, крім осіб з інвалідністю, до 5 червня 2025 року зобов’язані пройти повторний медогляд. Такі громадяни мають самостійно отримати направлення на ВЛК через:
- ТЦК (військовозобов’язані та резервісти СБУ — через Центральне управління aбo регіональні органи СБУ, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України — через відповідний підрозділ розвідувальних органів України);
- електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 № 3621-IX).
Військовозобов’язаних, які звернулися до ТЦК (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про відстрочку, не направляють на медогляд ВЛК, доки комісія не прийме рішення щодо відстрочки. На медогляд можуть направити громадян, яких раніше визнали обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців, якщо строк дії постанови ВЛК закінчився. Виключення — особи з інвалідністю (абз. 1 п. 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560; далі — Порядок № 560).
Військовозобов’язаних, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медогляд не направляють, крім випадків, коли громадян:
- приймають на військову службу за контрактом;
- раніше визнали обмежено придатними та вони не пройшли повторний медогляд (за винятком тих, яких визнали особами з інвалідністю).
Також громадян направляють на медогляд ВЛК, якщо вони самостійно виявили бажання його пройти (абз. 3 п. 63 Порядку № 560).
За інформацією телеграм-каналу народного депутата Олександра Федієнка