Наслідки для роботодавця, який незаконно призупинив дію трудового договору, — висновок Верховного Суду
Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
Як призупинити трудові договори на воєнний час
В період воєнного стану призупинити дію трудового договору можна за таких обставин:
- роботодавець тимчасово припиняє забезпечувати працівника роботою;
- працівник тимчасово припиняє роботу за трудовим договором.
Якщо роботодавець незаконно призупинив дію трудового договору, він зобов’язаний виплати працівнику середній заробіток за час вимушеного прогулу. Такий висновок виклав Верховний Суд у постанові від 05.05.2025 у справі № 758/4178/22.
На який строк можна призупиняти трудовий договір
У справі працівник вказав, що продовжував виконувати свої посадові обов’язки після того, як в Україні запровадили воєнний стан. Проте роботодавець призупинив дію трудового договору з ним та припинив виплату зарплати. Працівник вважав таке рішення незаконним, оскільки мав можливість виконувати роботу, а роботодавець мав можливість її надавати. Відтак, просив суд:
- визнати незаконним і скасувати наказ, яким призупинили дію трудового договору;
- стягнути з роботодавця на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Суди позов задовольнили, оскільки не встановили обставин, що виключали можливість обох сторін трудових відносин виконувати свої обов’язки. Верховний Суд також зауважив, що сам по собі факт військової агресії проти України не є безумовною підставою, щоб роботодавець призупинив дію трудового договору.
У КЗпП немає норми права, яка б у цій ситуації регулювала виплату середнього заробітку за час незаконного призупинення дії трудового договору. Найбільш подібними до цієї ситуації є норми частин першої, другої статті 235 КЗпП, які суди й застосували за аналогією.
Отже, щоб відновити порушене право працівника на працю, потрібно не лише визнати наказ, який призупинив дію трудового договору з працівником незаконним і поновити дію трудового договору, а й виплатити працівнику середній заробіток за час вимушеного прогулу.