Допомога при пологах: що гарантує закон
Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
Працевлаштовані жінки, які йдуть у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, мають право на страхову виплату в розмірі 100 % середньої заробітної плати — незалежно від тривалості страхового стажу (ст. 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 1105). Виплату здійснюють на підставі листка непрацездатності, сформованого на основі медичного висновку.
Допомога виплачується за весь період відпустки: 70 календарних днів до пологів і 56 днів після (або 70 у разі ускладнених пологів чи народження двох і більше дітей). За бажанням жінки та за відсутності медичних протипоказань частину відпустки до пологів можна перенести й використати після народження дитини. Загальна тривалість не повинна перевищувати 126 днів (140 — у випадку ускладнень або багатоплідної вагітності). Для жінок із 1–3 категорією постраждалих від Чорнобильської катастрофи тривалість відпустки складає 180 днів (90 до та 90 після пологів).
Медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується з 30 тижня вагітності до дня пологів. Якщо пацієнтка бажає перенести його формування на пізніший термін, вона подає відповідну заяву. Якщо ж такий висновок не був сформований до пологів, його створюють із дати пологів.
Можливість перенесення відпустки передбачена лише для застрахованих осіб, які працюють за трудовим договором у будь-яких установах, незалежно від форми власності або у фізичних осіб. Із 1 січня 2025 року страхова виплата надається також за місцем роботи за сумісництвом.
За інформацією Головного управління ПФУ в Кіровоградській області