Перенесення відпустки: коли можливо
Відповідно до частини 10 статті 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) щорічні відпустки надають за графіками. Підстави для перенесення відпустки визначає стаття 11 Закону про відпустки.
Які відпустки переносяться
Згідно з законодавством переносити можна лише такі відпустки:
- щорічну відпустку, передбачену статтями 6, 7, 8 Закону про відпустки: щорічна основна, щорічна додаткова за роботу із шкідливими та важкими умовами праці, щорічна додаткова за особливий характер праці;
- щорічну додаткову відпустку, встановлену іншими актами законодавства, наприклад за стаж служби (постанова КМУ «Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток» від 27.04.1994 № 250 (із 01.05.2016 чинна тільки для ОМС) та постанова КМУ «Про затвердження Порядку надання державним службовцям додаткових оплачуваних відпусток» від 06.04.2016 № 270), за безперервну роботу на посадах медпрацівників (пп. н ст. 77 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII);
- додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи (далі — відпустка на дітей; ст. 19 Закону про відпустки), на підставі частини 7 статті 20 Закону про відпустки.
Перенесення відпустки з ініціативи працівника
Працівник має право вимагати змінити термін відпустки у двох випадках:
- коли роботодавець письмово не повідомив про надання відпустки щонайменше за два тижні до встановленого графіком терміну (п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону про відпустки);
- коли роботодавець не виплатив відпускні до початку відпустки (п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону про відпустки).
Як оформити
Оформлення перенесення відпустки за ініціативою працівника залежить від того, чи виданий наказ про відпустку. Розглянемо обидва варіанти.
Наказ про відпустку ще не видали
Працівник зазначає в заяві одну з названих обставин, та вказує новий бажаний період відпустки. Роботодавець зазначає в резолюції про надання відпустки з новими датами. Щонайменше за два тижні до початку відпустки видає наказ про відпустку і ознайомлює з ним працівника, виплачує відпускні щонайменше за три дні до відпустки.
Наказ про відпустку вже видали
Працівник зазначає в заяві одну з названих обставин, та вказує новий бажаний період відпустки. Роботодавець наказом скасовує попередній наказ про відпустку та:
- переносить відпустку на інший термін;
- або надає відпустку з новими датами.
Якщо роботодавець переніс відпустку, він вчасно письмово попереджає працівника про її початок та виплачує заробітну плату за період відпустки.
Кадровик уносить зміни до графіка відпусток, відображає перенесення відпустки в особовій картці П-2.
Зразок наказу про перенесення відпустки через несвоєчасне повідомлення про її початок
Перенесення відпустки на прохання працівника
Закон про відпустки прямо не передбачає можливість перенести відпустку на прохання працівника. Однак це не порушення, оскільки не погіршує становище працівника порівняно із законодавством про працю.
Продовжити чи перенести відпустку обирає працівник.
В інших випадках на прохання працівника змінити період його відпустки роботодавець може як погодитися, так і відмовити.
Заява про перенесення відпустки
Перенесення відпустки з ініціативи роботодавця
Чи можна перенести відпустку з ініціативи роботодавця?
Така ініціатива роботодавця має обмеження. Він може перенести відпустку працівника за певних умов, а саме:
- відпустка за графіком може негативно позначитися на роботі підприємства;
- працівник письмово погодився перенести відпустку;
- працівник зможе використати мінімум 24 календарних дні відпустки до закінчення робочого року;
- профспілка або уповноважений представник трудового колективу погодили перенесення відпустки (ч. 2 ст. 11 Закону про відпустки).