День вибуття у відрядження після робочого дня: відбийте й оплатіть правильно
Запитання
Який день буде днем вибуття у відрядження, якщо працівник вирушив у службову поїздку після закінчення робочого дня? Як його оплатити?
Відповідь
Питання щодо виходу на роботу в день вибуття у відрядження або прибуття з відрядження законодавчо не внормоване.
Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59 (далі — Інструкція № 59), рекомендує врегулювати це питання у Правилах внутрішнього трудового розпорядку (п. 12 розд. І Інструкції № 59).
Тобто працівник може працювати в день вибуття у відрядження або прибуття з відрядження. У яких випадках він може не виходити на роботу, врегулюйте у ПВТР.
Дізнайтеся, як ознайомити працівників з Правилами внутрішнього трудового розпорядку
Ключові аспекти із Інструкції № 59:
Вибуття та прибуття з відрядження
Днем вибуття у відрядження вважають день відправлення поїзда, літака, автобуса або іншого транспортного засобу з місця постійної роботи відрядженого працівника, а днем прибуття з відрядження — день прибуття транспортного засобу до місця постійної роботи відрядженого працівника.
При відправленні транспортного засобу, до 24-ї години включно, днем вибуття у відрядження вважають поточну добу, а з 0 години і пізніше — наступну добу.
Якщо станція, пристань, аеропорт розташовані за межами населеного пункту, де працює відряджений працівник, у строк відрядження зараховують час, який потрібний для проїзду до станції, пристані, аеропорту.
Отже, дату вибуття працівника у відрядження визначайте за квитком.
Відрядження: 4 ключові аспекти для кадровика ⇗⇗⇗
Аналогічно визначається день прибуття відрядженого працівника до місця постійної роботи (п. 7 розд.І Інструкції № 59).
Виплата добових
Працівнику виплачують добові за кожний день перебування у відрядженні:
- включаючи день вибуття та день прибуття в межах України;
- враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі разом з вимушеними зупинками.
Чим загрожує не виплата добових
Кількість днів відрядження для виплати добових визначають з урахуванням дня вибуття у відрядження й дня прибуття до місця постійної роботи, що зараховують як два дні (п. 4 розд. ІІ Інструкції № 59).
Як відбити в табелі
В табелі обліку використання робочого часу (далі — табель) цей день обліковуйте, як робочий та відрядження. Обов’язково вкажіть відпрацьований робочий час. Наприклад:
Р | Р/ВД | ВД | ВД |
8 | 8/0 | 8 | 8 |
За 19.02 працівнику маєте сплатити заробітну плату, як за робочий день, та добові.
Законодавчі акти, які на це скеровують
Частина 2 статті 30 Закону України «Про оплату праці» регламентує: Роботодавець зобов’язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи.
У частині 1 статті 94 КЗпП міститься: Заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Резюме
У випадку, коли працівник працював в день вибуття у відрядження, відбийте це в табелі й оплатіть.