Ведення документів російською мовою: чи дозволено

8254

Запитання

Чи можна вести особову картку, інші документи з обліку персоналу, бухгалтерські документи російською мовою?

Відповідь

Державною мовою в Україні є українська мова, що закріплено статтею 10 Конституції України.

Діловодство в установах, на підприємствах, в організаціях здійснюється державною мовою. Документи також оформлюють державною мовою, крім випадків, передбачених законодавством про мови в Україні (п. 14 розд. ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту 18.06.2015 № 1000/5).

Інші мови можуть використовуватися в економічній і соціальній діяльності приватних підприємств, установ та організацій (п. 1 та 2 ст. 18 Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 № 5029-VI).

Облік персоналу на підприємстві, а також бухгалтерський облік мають вестися державною мовою. Законодавство не передбачає можливості внесення, приміром, до особової картки П-2 відомостей про працівника російською.

На тому що всі первинні документи, облікові регістри і бухгалтерська звітність повинні складатись українською мовою, неодноразово наголошує Державна фіскальна служба України (приміром, листі від 25.12.2015 № 27700/6/99-95-42-03-15).

Відповідно до статті 13 Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 № 5029-VI паспорт громадянина України або документ, що його заміняє, і відомості про його власника, що вносяться до нього, виконуються державною мовою і поруч, за вибором громадянина, однією з регіональних мов або мов меншин України. Дія цього положення поширюється й на інші офіційні документи, що посвідчують особу громадянина України або відомості про неї (записи актів громадянського стану і документи, що видаються органами реєстрації актів громадянського стану, документ про освіту, трудова книжка, військовий квиток та інші офіційні документи), а також документи, що посвідчують особу іноземця або особу без громадянства, у разі наявності письмової заяви особи.

Отже, й до трудової книжки запис російською мовою можна внести лише у разі, якщо працівник вимагає внесення такого запису шляхом подання письмової заяви.

Підсумуємо: в законодавстві відсутні норми, які б дозволяли ведення обліку працівників чи бухгалтерського обліку російською мовою.

Як провести скорочення чисельності та штату

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оформлення та зберігання документів з додатками

Додаток — складова документа, що уточнює, роз’яснює, доповнює його зміст або набуває чинності на підставі основного документа. Додатки мають документи всіх видів — й організаційно-розпорядчі, й інформаційно-аналітичні.
52948

Визначаємо організаційну структуру підприємства

Господарський кодекс передбачає, що підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру. Як правильно це зробити? У якому документі визначити? За якою формою скласти? — відповідаємо на ці та інші запитання.
46687

Журнал реєстрації заяв з кадрових питань

Службовий документ — офіційний документ, який юридична особа створила або отримала у процесі діяльності, відповідним чином зареєструвала та/або засвідчила (п. 3.14 ДСТУ 2732:2023 2732:2004 «Діловодство й архівна справа. Терміни та визначення понять»).
57514

Електронний документообіг: від створення до зберігання документів підприємства

Електронний документообіг в Україні вже довів свої переваги. Наразі все більше підприємств переходять на цю форму документування. Тож у цій статті ви знайдете відповіді на всі актуальні питання про електронні документи та електронний документообіг, закон України, що регулює це питання та особливості формування і зберігання електронних документів.
30926

Інструкція з кадрового діловодства

Діловодство — це сукупність процесів, що забезпечують документування управлінської інформації та організацію роботи зі службовими документами.
60285