Ведення документів російською мовою: чи дозволено

7850

Запитання

Чи можна вести особову картку, інші документи з обліку персоналу, бухгалтерські документи російською мовою?

Відповідь

Державною мовою в Україні є українська мова, що закріплено статтею 10 Конституції України.

Діловодство в установах, на підприємствах, в організаціях здійснюється державною мовою. Документи також оформлюють державною мовою, крім випадків, передбачених законодавством про мови в Україні (п. 14 розд. ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту 18.06.2015 № 1000/5).

Інші мови можуть використовуватися в економічній і соціальній діяльності приватних підприємств, установ та організацій (п. 1 та 2 ст. 18 Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 № 5029-VI).

Облік персоналу на підприємстві, а також бухгалтерський облік мають вестися державною мовою. Законодавство не передбачає можливості внесення, приміром, до особової картки П-2 відомостей про працівника російською.

На тому що всі первинні документи, облікові регістри і бухгалтерська звітність повинні складатись українською мовою, неодноразово наголошує Державна фіскальна служба України (приміром, листі від 25.12.2015 № 27700/6/99-95-42-03-15).

Відповідно до статті 13 Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 № 5029-VI паспорт громадянина України або документ, що його заміняє, і відомості про його власника, що вносяться до нього, виконуються державною мовою і поруч, за вибором громадянина, однією з регіональних мов або мов меншин України. Дія цього положення поширюється й на інші офіційні документи, що посвідчують особу громадянина України або відомості про неї (записи актів громадянського стану і документи, що видаються органами реєстрації актів громадянського стану, документ про освіту, трудова книжка, військовий квиток та інші офіційні документи), а також документи, що посвідчують особу іноземця або особу без громадянства, у разі наявності письмової заяви особи.

Отже, й до трудової книжки запис російською мовою можна внести лише у разі, якщо працівник вимагає внесення такого запису шляхом подання письмової заяви.

Підсумуємо: в законодавстві відсутні норми, які б дозволяли ведення обліку працівників чи бухгалтерського обліку російською мовою.

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок написання автобіографії

Автобіографія — це документ-життєпис, який особа складає сама про себе. Як правильно написати автобіографію? У якій послідовності? Дізнайтеся зі статті. У пригоді стане бланк автобіографії та зразок написання для держслужбовця
610245

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
7143

Доповідна записка: види, зразок та порядок оформлення

Доповідна записка може готуватися як за власною ініціативою автора, так і вказівкою керівництва. Як оформити різні види доповідних записок, одержати зразок доповідної записки ― детально у цій статті
138260