Невикористана відпустка при звільненні за скороченням штату
Запитання
Працівник підлягає звільненню з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 КЗпП. Чи має він право на невикористану відпустку? Якщо так, то коли звільняти працівника?
Відповідь
Якщо відпустка працівника запланована на зазначений період у графіку відпусток, то роботодавець зобов’язаний не тільки надати працівнику невикористану щорічну відпустку у строк, визначений графіком, а й письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну, навіть якщо запланована дата звільнення припадатиме на період відпустки.
Корисна консультація — Скорочення чисельності штату працівників: складові процедури
Якщо відпустка працівника була запланована на інший період, то роботодавець має право як відмовити в наданні відпустки, так і надати відпустку повної тривалості, або за бажанням працівника надати йому частину щорічної відпустки з таким розрахунком, щоб на дату запланованого звільнення працівник приступив до роботи.
При визначенні дати звільнення необхідно керуватись частиною третьою статті 40 КЗпП, яка містить заборону на звільнення з ініціативи роботодавця в період перебування працівника у відпустці, за виключенням випадку повної ліквідації підприємства, установи, організації. Тобто, якщо на заплановану дату звільнення працівник перебуває у відпустці, датою звільнення буде перший робочий день після закінчення відпустки.
Якщо працівник написав заяву про надання відпустки з наступним звільненням, керуючись статтею 3 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР, відповідно до якої за бажанням працівника у разі його звільнення (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням, роботодавець зобов’язаний задовольнити прохання працівника і надати йому відпустку. Днем звільнення за таких умов буде останній день відпустки.