Як визначити дату скорочення, якщо напередодні працівник захворів

1820

Запитання

Працівника попереджено про вивільнення у зв’язку зі скороченням за два місяці. За три дні до запланованої дати звільнення працівнику відкрито листок непрацездатності, який невдовзі продовжено. За словами працівника, він і зараз перебуває на «лікарняному», однак листків непрацездатності до організації поки не надано. Коли можна буде звільнити працівника у зв’язку зі скороченням? Одразу після виходу на роботу чи доведеться знову попереджувати про заплановане вивільнення і чекати збігу двомісячного строку?

Відповідь

Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. Відповідну норму містить стаття 49-2 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Згідно з частиною третьою статті 40 КЗпП не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (далі — роботодавець) у період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за п. 5 ст. 40 КЗпП), а також у період перебування працівника у відпустці, крім випадку повної ліквідації підприємства, установи, організації.

Оскільки на день звільнення працівник хворіє, звільнити його можна у перший робочий день згідно з графіком роботи після закінчення тимчасової непрацездатності. Аби не довелося скасовувати наказ про звільнення, радимо видати його у день фактичного виходу працівника на роботу після хвороби.

Вдруге повідомляти працівника про звільнення за два місяці не потрібно, адже дата звільнення переноситься не з ініціативи та не з вини роботодавця.

Якщо у роботодавця є сумніви щодо обгрунтованості видачі або продовження лікувальним закладом листків непрацездатності працівнику, який безперервно хворіє, комісія (уповноважений) із соціального страхування організації має право звернутися до робочого органу Фонду соціального страхування за місцем обліку організації як страхувальника для перевірки.

Ірина Житкова,
головний редактор Експертус Кадри

Актуально про відпустки

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Скорочення посади під час «декретної» відпустки працівника

Час від часу в компаніях можуть ініціювати проведення структурної реорганізації, внаслідок чого можуть виводити зі штатного розпису посади осіб, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітностю та пологами, а також у відпустках для догляду за дитиною. Скорочення «декретних» посад потребує особливої уваги кадровика.
39712

Зразок наказу про звільнення за скороченням

На період воєнного стану згоду профспілки на розірвання трудового договору не отримуємо. Але видавати наказ про звільнення працівників потрібно. Скачайте собі приклад його оформлення за ДСТУ 4163:2020
48120

Наказ про скорочення штату

Роботодавець прийняв рішення скоротити чисельність чи штат працівників. Тоді на підставі згоди профспілкового органу на скорочення маєте видати наказ про звільнення працівників. П’ять правил, яких слід дотриматись при підготовці проєкту наказу про скорочення штату та зразок документу — у статті.
84834

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто породжує низку позовів до суду. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
164843