Переривання відпустки для догляду за дитиною і неповний робочий час

1850

Запитання

Працівниця бажає перервати відпустку для догляду за дитиною до 3-х років і працювати за графіком неповного робочого дня. Але графік неповного робочого дня передбачено і для роботи під час відпустки для догляду за дитиною. Як ліпше вчинити у такій ситуації?

Відповідь

За бажанням жінки (батька дитини, баби, діда чи іншого родича, які фактично доглядають за дитиною, або особи, яка усиновила чи взяла під опіку дитину та одного із прийомних батьків), у період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома (ч. 4 ст. 18 Закону України «Про відпустки»).

Переривання відпустки для догляду за дитиною і неповний робочий час Детальніше — у консультації «Робота на умовах неповного робочого дня під час відпустки для догляду за дитиною»

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про допомогу сім’ям з дітьми», абз. 7 п. 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженою постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751, допомога при народженні дитини, яка народилася після 30.06.2014, призначається у розмірі 41 280 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 грн., решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.

Отже, якщо працівниця, якій призначено допомогу при народженні дитини, виявила бажання працювати (не має значення — повний чи неповний робочий час), допомогу виплачуватимуть до закінчення терміну її призначення, тобто протягом 36 місяців. Таким чином, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років працівниця має право працювати неповний робочий час або вдома.

Зазначена норма закону дозволяє жінці працювати під час відпустки, але не зобов’язує роботодавця, з яким працівниця вже перебуває у трудових відносинах, в обов’язковому порядку надати їй можливість працювати на таких умовах на її робочому місці. Якщо на посаду тимчасово відсутньої жінки вже прийнято іншого працівника за строковим трудовим договором, то роботодавець вправі відмовити жінці в її проханні працювати на своєму робочому місці на умовах неповного робочого часу без переривання відпустки. Основним аргументом такої відмови є те, що зі «строковиком» укладено трудовий договір на час перебування основного працівника у відпустці для догляду за дитиною, а вихід на роботу основного працівника без переривання відпустки не дає права звільнити «строковика», оскільки умова припинення дії трудового договору не виконується.

Таким чином, скористатися своїм правом і працювати під час відпустки на своєму робочому місці жінка може лише у разі, коли на її місце не прийнято іншого працівника за строковим трудовим договором та за умови, що робота «відпускниці» на умовах неповного робочого часу відповідає інтересам роботодавця.

У разі бажання працювати повний робочий час відпустку для догляду за дитиною слід перервати. Однак, і у разі переривання відпустки роботодавець зобов’язаний на прохання працівниці встановити їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ч. 1 ст. 56 КЗпП).

Особливості трудових договорів із сумісниками

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Декретна відпустка, або Будьте обережні з термінологією

Декретна відпустка в Україні — одна із трудових гарантій, що передбачена законом. Декретна відпустка по вагітності та декретна відпустка по догляду за дитиною є часто застосовуваною на різних підприємствах, в установах та організаціях, однак на сьогодні лишається низка практичних питань щодо того як оформляється декретна відпустка найманого працівника. Скільки триває декретна відпустка? Як оплачується декретна відпустка? Чи можна продовжити декретну відпустку? Чи відрізняється декретна відпустка у військовий час?
45687

Тривалість щорічної основної відпустки після відпустки для догляду за дитиною

До кадровиків звернулась працівниця, яка щойно приступила до роботи після відпустки по догляду за дитиною, з проханням роз’яснити скільки невикористаних днів щорічної відпустки у неї залишилося до «декрету» і чому саме стільки? Щоб відповісти на ці запитання кадровик має знати, які саме періоди зараховують до стажу роботи, що дає право на отримання щорічної відпустки, та правильно розрахувати кількість днів невикористаної відпустки.
68527

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
28479

Головні питання з оформлення відпустки по догляду за дитиною до 6 років

Коли дитина потребує домашньої опіки після трьох років, перед мамою, її роботодавцем та кадровиком постає безліч запитань. Як оформити відпустку по догляду за дитиною до 6 років? Які документи надати? Хто, крім мами, може піти у таку відпустку? Як оформити вихід із такої відпустки? Відповіді на ключові запитання зібрані для вас у статті
220111