Переривання відпустки для догляду за дитиною і неповний робочий час

2174

Запитання

Працівниця бажає перервати відпустку для догляду за дитиною до 3-х років і працювати за графіком неповного робочого дня. Але графік неповного робочого дня передбачено і для роботи під час відпустки для догляду за дитиною. Як ліпше вчинити у такій ситуації?

Відповідь

За бажанням жінки (батька дитини, баби, діда чи іншого родича, які фактично доглядають за дитиною, або особи, яка усиновила чи взяла під опіку дитину та одного із прийомних батьків), у період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома (ч. 4 ст. 18 Закону України «Про відпустки»).

Переривання відпустки для догляду за дитиною і неповний робочий час Детальніше — у консультації «Робота на умовах неповного робочого дня під час відпустки для догляду за дитиною»

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про допомогу сім’ям з дітьми», абз. 7 п. 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженою постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751, допомога при народженні дитини, яка народилася після 30.06.2014, призначається у розмірі 41 280 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 грн., решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.

Отже, якщо працівниця, якій призначено допомогу при народженні дитини, виявила бажання працювати (не має значення — повний чи неповний робочий час), допомогу виплачуватимуть до закінчення терміну її призначення, тобто протягом 36 місяців. Таким чином, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років працівниця має право працювати неповний робочий час або вдома.

Зазначена норма закону дозволяє жінці працювати під час відпустки, але не зобов’язує роботодавця, з яким працівниця вже перебуває у трудових відносинах, в обов’язковому порядку надати їй можливість працювати на таких умовах на її робочому місці. Якщо на посаду тимчасово відсутньої жінки вже прийнято іншого працівника за строковим трудовим договором, то роботодавець вправі відмовити жінці в її проханні працювати на своєму робочому місці на умовах неповного робочого часу без переривання відпустки. Основним аргументом такої відмови є те, що зі «строковиком» укладено трудовий договір на час перебування основного працівника у відпустці для догляду за дитиною, а вихід на роботу основного працівника без переривання відпустки не дає права звільнити «строковика», оскільки умова припинення дії трудового договору не виконується.

Таким чином, скористатися своїм правом і працювати під час відпустки на своєму робочому місці жінка може лише у разі, коли на її місце не прийнято іншого працівника за строковим трудовим договором та за умови, що робота «відпускниці» на умовах неповного робочого часу відповідає інтересам роботодавця.

У разі бажання працювати повний робочий час відпустку для догляду за дитиною слід перервати. Однак, і у разі переривання відпустки роботодавець зобов’язаний на прохання працівниці встановити їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ч. 1 ст. 56 КЗпП).

Як провести скорочення чисельності та штату

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про вихід на роботу у зв’язку із закінченням відпустки по догляду за дитиною до трьох років: зразок

Вихід працівниці на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку оформлювати наказом роботодавця необов’язково, але іноді доцільно.
137564

Звільнення за власним бажанням під час відпустки для догляду за дитиною

Звільнення під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років хоч і є досить популярним на сьогодні, однак викликає низку питань. Як правильно оформити звільнення під час декретної відпустки? Чи можуть звільнити вагітну? У чому особливості звільнення за власним бажанням під час відпустки по догляду за дитиною? Чи можливе звільнення за угодою сторін під час декретної відпустки? Відповідь на ці та інші питання — знайдіть у статті
46268

Заява про переривання декретної відпустки

Заява про вихід з декретної відпустки — це офіційний документ, який працівниця подає роботодавцю для переривання декретної відпустки та повернення на роботу. Що має містити зразок заяви про вихід з декретної відпустки? Коли та ким подається зразок заяви про вихід з декретної відпустки достроково? Де знайти зразок заяви про переривання відпустки для догляду за дитиною? Відповіді на ці питання та зразок заяви про вихід на роботу з декретної відпустки — у статті.
91032

Як «продовжити» декретну відпустку після відпустки для догляду за дитиною до 3-х років

Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР передбачає можливість оформити відпустку без збереження зарплати для догляду за дитиною після закінчення соціальної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
50316

Зразок заяви про вихід на роботу з декретної відпустки

Про вихід на роботу після закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка або особа, яка фактично доглядала дитину, повідомляє роботодавцю, зокрема у вигляді заяви про переривання декретної відпустки
37683