Закордонний паспорт при працевлаштуванні

6816

Запитання

Чи можна прийняти на роботу особу, яка замість паспорта громадянина України надає закордонний паспорт? Причина відсутності паспорта громадянина України — зміна прізвища.

Відповідь

При укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний, зокрема, подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу (ч. 2 ст. 24 Кодексу законів про працю України; КЗпП). Оскільки порядок оформлення трудових відносин з громадянами України та іноземцями суттєво відрізняється, то документ, що посвідчує особу, має також підтверджувати громадянство України.

Перелік документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, визначено пунктом 1 частиною 1 статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI:

  • паспорт громадянина України;
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • дипломатичний паспорт України;
  • службовий паспорт України;
  • посвідчення особи моряка;
  • посвідчення члена екіпажу;
  • посвідчення особи на повернення в Україну;
  • тимчасове посвідчення громадянина України.

Закордонний паспорт при працевлаштуванніЧитайте також: Які документи для прийняття на роботу має подати претендент на посаду

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон не містить інформації про реєстрацію місця проживання (перебування). Утім, при укладенні трудового договору заборонено вимагати від осіб, які поступають на роботу, відомості про реєстрацію місця проживання чи перебування (ст. 25 КЗпП).

Громадяни України мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками місця проживання громадянина (ст. 24 Конституції України).

До того ж, на громадян України, які звернулися з клопотанням про виїзд з України, поширено усі положення законодавства, вони користуються всіма правами і несуть встановлені законом обов’язки. Не допускається будь-яке обмеження їх громадянських, політичних, соціальних, економічних та інших прав (ч. 2 ст. 1 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 № 3857-XII).

Закордонний паспорт при працевлаштуванніЧитайте також: Прийняття на роботу особи з Криму, яка є громадянином України та отримала паспорт громадянина Російської Федерації

Отже, при укладанні трудового договору майбутній працівник може надати паспорт громадянина України для виїзду за кордон, як документ, що посвідчує особу.

Однак, при влаштуванні на роботу особа, що підлягає військовому обліку, має також надати документ, який підтверджує її перебування на військовому обліку.

Нагадуємо, що військовий облік здійснюється з урахуванням встановлених в Україні правил реєстрації місця проживання фізичних осіб (п. 15 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою КМУ від 07.12.2016 № 921; далі — Порядок № 921).

Громадянин України зобов’язаний зареєструватися за новим місцем проживання протягом 10 днів після прибуття (п. 2.1 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні, затвердженого наказом МВС від 22.11.2012 № 1077).

Прийняття на роботу (навчання) військовозобов’язаних і призовників здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у військових комісаріатах, а також у разі перебування на військовому обліку у Службі безпеки України (п. 37 Порядку № 921).

Увага!

Прийняття на роботу (навчання) військовозобов’язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку за місцем проживання, — тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; а повторне протягом року вчинення зазначеного порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, — тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 211-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

При оформленні документів для виїзду за кордон на постійне проживання, зокрема:

  • громадянин України знімає з реєстрації своє місце проживання;
  • територіальний орган ДМС в паспорті громадянина України і паспорті громадянина України для виїзду за кордон проставляє штамп про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання (вносить відповідну інформацію до безконтактного електронного носія, який імплантовано у паспорт громадянина України у формі картки) (п. 4 розд. IV Порядку провадження за заявами про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання, затвердженого наказом МВС від 16.08.2016  № 816).

Також призовників і військовозобов’язаних, які вибувають за межі України на постійне місце проживання, знімають з військового обліку та вилучають у них військово-облікові документи (п. 30 Порядку № 921).

Отже, з особою, яка підлягає військовому обліку, можна укласти трудовий договір після її реєстрації за місцем проживання (перебування в Україні) та взяття на військовий облік у військовому комісаріаті.

Особливості трудових договорів із сумісниками

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оформлення запису в трудовій про прийняття строковика на час відпустки з вагітності та пологів основної працівниці

Буде помилкою вказати у трудовій, що працівницю прийняли за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів. Як тоді зробити правильний запис?
16308

Колективний договір

Порядок укладання колективного договору викликає у роботодавців безліч запитань. Як має виглядати типовий колективний договір? Колективний договір: обов'язковий чи ні? Чи потрібно реєструвати колективний договір? Чи передбачено відповідальність за відсутність колективного договору? Знайдіть відповіді у статті
163566

Резюме у роботі кадровика

Резюме — це перший документ, який бачить роботодавець. Його мета — надати роботодавцю чітке уявлення про те, чому саме цей кандидат підходить для вакансії. Як обрати працівника за резюме? Відповідь на це та інші питання а також резюме (шаблон) — у статті.
1363