Мінімальний оклад у штатному розписі менший за мінімалку з 2018 року: чи правомірно
Запитання
Чи можна в штатному розписі зазначати мінімальний посадовий оклад нижче затвердженої мінімальної зарплати на 2018 рік
Відповідь
Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка), закріплений у штатному розписі, не може бути меншим за прожитковий мінімум для працездатних осіб (ст. 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР). На 1 січня 2018 року прожитковий мінімум становитиме 1700 грн. (проект Закону «Про державний бюджет України на 2018 рік» від 15.09.2017 р. № 7000, затверджений ВРУ, але не підписаний Головою).
Роботодавець вправі встановити у штатному розписі цей мінімальний посадовий оклад, але нарахована зарплата має бути не менше мінімальної. Коригувати різницю можна надбавками і доплатами або доплачувати до рівня мінімальної.
При забезпеченні розміру мінімальної зарплати враховують:
- доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, за суміщення, розширення зони обслуговування, збільшення навантаження, заміщення;
- надбавки за інтенсивність, напруженість праці;
- місячні, квартальні, піврічні, річні премії, спеціальні премії;
- винагороди за підсумками роботи за рік та за вислугу років;
- доплати за ненормований робочий день та надбавка за класність водіям;
- доплати за вчене звання, за науковий ступінь;
- надбавки за вислугу років (лист Мінсоцполітики від 14.02.2017 № 344/0/101-17/281).
Отже, зазначити у штатному розписі тільки посадовий оклад у розмірі не менше мінімального, встановленого законодавством, правомірно. Доплати, надбавки, премії, винагороди підприємство самостійно має встановити у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами (ч. 2 ст. 97 КЗпП).