Закінчив роботу — пішов додому: чи дозволяє законодавство?

4334

Запитання

Чи може працівник піти з роботи, якщо виконав доручені завдання раніше ніж закінчується робочий день?

Відповідь

Ні, працівник не має права полишати робоче місце до закінчення робочого часу.

Роботодавець встановлює час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) у правилах внутрішнього трудового розпорядку і графіках змінності.

КЗпП висуває вимоги до працівника — він зобов’язаний працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження роботодавця, додержувати трудової і технологічної дисципліни тощо (ст. 139 Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП).

Якщо ж працівник залишить робоче місце до закінчення робочого часу, навіть якщо достроково виконав планове завдання, — це вважатиметься порушенням трудової дисципліни. Роботодавець матиме підстави притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності. Наприклад, оголосити догану або звільнити за прогул.

Водночас роботодавець має компенсувати працівнику сумлінну роботу у вигляді підвищеної оплати праці, якщо працівник виконав норму праці за коротший час або перевиконав її.

Якщо працівнику потрібно залишати робоче місце раніше встановленого часу, він має звернутися до роботодавця із проханням встановити неповний робочий час із оплатою за фактично виконану роботу (ст. 56 КЗпП).

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19206

Захист працівників під час роботи при низьких температурах: про що має знати кадровик

Захист працівників під час роботи при низьких температурах є важливим аспектом охорони праці. Який має бути оптимальний температурний режим на робочому місці? При якій температурі скорочується робочий день? Які особливості нормативного регулювання має робота при низькій температурі? Усі відповіді — у статті.
25735

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
14901

Перехід на зимовий час 2024 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на зимовий час — це практика, коли годинники переводять назад на одну годину, щоб використовувати світловий день більше вранці та зекономити електроенергію. Відтак, у ніч з 26 на 27 жовтня українці переведуть свої годинники на годину назад. Що має врахувати роботодавець, кадровик та працівник під час осіннього переведення часу?
22056

Тривалість робочого часу водіїв

Належним чином сформовані графіки роботи (змінності) водіїв колісних транспортних засобів з додержанням норм робочого часу та відпочинку є запорукою правильного обліку робочого часу водіїв
7576