Тривалість робочого часу при роботі із шкідливим умовами праці

1559

Запитання

Яка норма робочого часу для працівників, що працюють у шкідливих умовах праці?

Відповідь

Правила внутрішнього трудового розпорядку (ПВТР) — це локальний нормативний акт, який регламентує організаційно-правові аспекти трудових взаємовідносин роботодавця та працівників від моменту укладання трудового договору до моменту припинення трудових відносин на підприємствах всіх форм власності.

ПВТР встановлюють тривалість щоденної роботи (зміни) при п’ятиденному робочому тижні (ст. 52 КЗпП), порядок чергування працівників у змінах при змінному режимі роботи (ст. 58 КЗпП), час початку і закінчення щоденної роботи, зміни (ст. 57 КЗпП), тривалість щотижневого робочого часу (ст. 50 КЗпП), скорочену тривалість робочого часу (ст. 51 КЗпП), трудовий розпорядок на підприємстві (ст. 142 КЗпП).

Право на скорочену тривалість робочого тижня мають працівники, зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці (ст. 7 Закону України «Про охорону праці»). Для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, встановлюють скорочену тривалість робочого часу — не більш як 36 годин на тиждень (ст. 51 КЗпП).

Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 163.

Пільги за роботу в шкідливих умовах праці, зокрема скорочену тривалість робочого часу, встановлюють за результатами атестації робочих місць. Без атестації робочого місця надання будь-яких пільг є неправомірним, навіть якщо виконувані роботи є у зазначеному переліку, за яким визначають право на пільгу.

Скорочену тривалість робочого тижня за роботу в шкідливих умовах встановлюють колективним договором. Однак — лише залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці. За атестацію робочих місць відповідальна служба охорони праці. Проте кадрова служба теж бере в цьому участь.

На підставі атестації атестаційна комісія підприємства, за погодженням із профспілковим органом, складає перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації.

Отже, якщо атестація робочих місць не проведена, працівник не має права на пільги і компенсації, у т. ч. на скорочену тривалість робочого часу, передбачені законодавством за роботу із шкідливими умовами праці.

Актуально про відпустки

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Неповний робочий час: запровадження, оплата, табелювання

Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбачений законодавством. Що передбачає неповний робочий час і порядок його встановлення? Для кого встановлюється неповний робочий час? Чи можливе переведення на неповний робочий день під час війни? Як зафіксувати неповний робочий час в штатному розписі? Усе про неповний робочий час в умовах війни та перехід з неповного робочого часу на повний — у статті.
140906

Підсумований облік робочого часу

Підсумований облік робочого часу — це досить поширене явище на практиці. Проте, невизначеності в законодавстві щодо окремих його елементів викликають ряд питань. Зокрема, які характеристики має підсумований облік робочого часу і оплата праці, як закріплюється підсумований облік робочого часу в Колективному договорі, чи має свої особливості підсумований облік робочого часу для сумісників. Відповіді на ці та інші запитання щодо підсумованого обліку робочого часу читайте у статті.
39295

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19627

Захист працівників під час роботи при низьких температурах: про що має знати кадровик

Захист працівників під час роботи при низьких температурах є важливим аспектом охорони праці. Який має бути оптимальний температурний режим на робочому місці? При якій температурі скорочується робочий день? Які особливості нормативного регулювання має робота при низькій температурі? Усі відповіді — у статті.
26150

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
15087