Відповідь
Стаття 43 Конституції України забороняє використовувати примусову працю. Роботодавець не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором (ст. 31 КЗпП).
Перевести працівника на іншу роботу на тому самому підприємстві, а також на роботу на інше підприємство або в іншу місцевість із підприємством можна тільки за згодою працівника (ч. 1 ст. 32 КЗпП).
Тимчасове переведення без згоди працівника: винятки та тривалість
Працівник, який відмовляється від переведення на іншу постійну роботу, не порушує трудової дисципліни. Тому роботодавець не має права оголосити догану працівнику.
Натомість роботодавець має право звільнити працівника, який відмовляється від переведення на роботу в іншу місцевість разом із підприємством, а також відмовляється продовжувати роботу у зв’язку зі зміною істотних умов праці, на підставі пункту 6 статті 36 КЗпП.
Якщо роботодавцю не потрібна посада і він хоче ввести іншу з іншими обов’язками, може запропонувати працівнику переведення на нову посаду. Але працівник має право відмовитися. Натомість, якщо роботодавець вирішить скоротити посаду та запропонує працівнику переведення на нову посаду, у разі відмови має право звільнити працівника, — на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП.
Звільнення через зміну істотних умов праці: не плутайте з переведенням
У разі переведення працівника на іншу посаду, його згоду фіксують письмово. Якщо роботодавець пропонував переведення усно, працівник висловлює згоду в заяві. Зазвичай — це заява у довільній формі, оскільки нормативні документи не визначають чіткої форми згоди працівника на переведення на іншу посаду
В умовах кризових явищ в економіці України компанії починають шукати шляхи для оптимізації виробничого процесу, покращення ефективності їх організаційної структури та збільшення обсягів і результатів трудових показників працюючих осіб. Одним з інструментів для здійснення організаційних змін всередині компанії є переміщення і переведення працівників. Наші експерти підготували важливу інформацію про відмінність переведення від переміщення у цій статті.
Переведення працівників на іншу постійну роботу — це зміна умов трудового договору, що передбачає переведення працівника на іншу посаду або до іншого структурного підрозділу в межах підприємства, установи чи організації. Що передбачає порядок переведення на іншу роботу, які є види переведень, чи можливе переведення з декретного місця на постійне місце роботи та переведення на нижчеоплачувану роботу — читайте у статті.
Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
Тимчасово перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, роботодавець може, наприклад, у випадку відсутності іншого працівника у зв’язку з відпусткою для догляду за дитиною до трьох років. Про види тимчасових переведень, підстави для їх застосування та порядок оформлення розкажемо у статті.