Відмова від переведення: підстави для звільнення
Запитання
Працівник відмовляється від переведення в іншу місцевість: чи можна його звільнити та яку підставу обрати?
Відповідь
Стаття 43 Конституції України забороняє використовувати примусову працю. Роботодавець не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором (ст. 31 КЗпП).
Перевести працівника на іншу роботу на тому самому підприємстві, а також на роботу на інше підприємство або в іншу місцевість із підприємством можна тільки за згодою працівника (ч. 1 ст. 32 КЗпП).
Тимчасове переведення без згоди працівника: винятки та тривалість
Працівник, який відмовляється від переведення на іншу постійну роботу, не порушує трудової дисципліни. Тому роботодавець не має права оголосити догану працівнику.
Натомість роботодавець має право звільнити працівника, який відмовляється від переведення на роботу в іншу місцевість разом із підприємством, а також відмовляється продовжувати роботу у зв’язку зі зміною істотних умов праці, на підставі пункту 6 статті 36 КЗпП.
Якщо роботодавцю не потрібна посада і він хоче ввести іншу з іншими обов’язками, може запропонувати працівнику переведення на нову посаду. Але працівник має право відмовитися. Натомість, якщо роботодавець вирішить скоротити посаду та запропонує працівнику переведення на нову посаду, у разі відмови має право звільнити працівника, — на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП.
Звільнення через зміну істотних умов праці: не плутайте з переведенням