Як призначати на посади в ОМС під час воєнного стану

Роз’яснює НАДС

derzhsluzhba_15_06.png
У період дії воєнного стану осіб призначають на посади в ОМС з урахуванням норм Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII (далі  Закон № 389).

Під час воєнного стану сільський, селищний, міський голова може призначати осіб на посади та звільняти з посад в ОМС, керівників комунальних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління відповідного ОМС, у порядку, визначеному частинами п’ятою, шостою статті 10 Закону № 389 (ч. 9 ст. 9 Закону № 389).

Під час воєнного стану керівники державної служби або суб’єкти призначення, сільські, селищні, міські голови, голови районних та обласних рад, начальники військових адміністрацій  призначають осіб на посади держслужби та в ОМС, посади керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій без конкурсу (ч. 5 ст. 10 Закону № 389). Для призначення особи подають заяву, заповнену особову картку та документи, що підтверджують громадянство, освіту та досвід роботи.

Особа, яка претендує на зайняття політичної посади, посади держслужби, посади в ОМС, посади керівника суб’єкта господарювання державного сектору економіки, посади керівника комунального підприємства, установи, організації, у період дії воєнного стану не подає декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену Законом України «Про запобігання корупції», та документ про підтвердження рівня володіння державною мовою відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (ч. 6 ст. 10 Закону № 389).

Отже, особа, яка виявила бажання працювати в ОМС, подає до такого органу заяву, заповнену особову картку встановленого зразка та документи, що підтверджують громадянство України, освіту та досвід роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими для відповідних посад (Роз’яснення НАДС від 25.10.2022 № 161 р/з).

Документи, що підтверджують громадянство України:

  • паспорт громадянина України;
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • тимчасове посвідчення громадянина України;
  • дипломатичний паспорт;
  • службовий паспорт;
  • посвідчення особи моряка;
  • посвідчення члена екіпажу;
  • посвідчення особи на повернення в Україну (ст. 5 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-ІІІ).

Відповідність освіти, на думку НАДС, можливо підтвердити відповідним дипломом, а досвід роботи — за допомогою трудової книжки, архівних довідок тощо.

Відтак, під час воєнного стану сільські, селищні, міські голови, голови районних та обласних рад призначають осіб на посади в ОМС без конкурсного відбору.

Разом із тим, НАДС звертає увагу, що посадові особи місцевого самоврядування, призначені у період дії воєнного стану без конкурсного відбору, обов’язковість якого передбачена законом, не можуть бути переведені на посади в органах місцевого самоврядування (абз. 2 ч. 5 ст. 10 Закону № 389).

Олена Петровська,
експерт із кадрових питань,
за матеріалами НАДС

 

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96931

Прийняття працівника за переведенням: особливості процедури

Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
30868

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
33437

Оголошення про прийняття на роботу: яких фраз слід уникати

Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
40837

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75621

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді