Відрядження у зону поблизу бойових дій — пояснює експерт

Теми:
Автор
керівник експертної групи «Експертус Кадри» Цифрового видавництва Експертус, Київ
Чи варто роботодавцеві йти на такий крок?

Відрядження у зону поблизу бойових дій — пояснює експерт

Керівник групи експертів із кадрових питань Ольга Догадіна радить роботодавцям уникати ситуацій, коли місце відрядження працівника може межувати з територією активних бойових дій.

Чи можна направити працівника у відрядження в зону, біля якої ведуться бойові дії

Насамперед, це ставить під загрозу життя та здоров’я працівника й він має право відмовитися від такого відрядження. Якщо ж роботодавець наполягатиме, працівник має право звільнитися за власним бажанням у зв’язку з тим, що роботодавець не виконує законодавства про охорону праці.

Працівник має право відмовитися виконувати доручену роботу, якщо виникла виробнича ситуація, що становить небезпеку для його життя чи здоров’я або людей, які його оточують, і навколишнього середовища (ч. 5 ст. 153 КЗпП). Він зобов’язаний негайно повідомити про це безпосереднього керівника або роботодавця. 

Як саме підтверджується наявність такої ситуації згідно з законодавством, наші експерти розповіли у консультації.

Зауважимо, якщо працівник вирішить розірвати трудовий договір за власним бажанням у разі невиконання законодавства про охорону праці та недодержання умов колективного договору з цих питань, роботодавець буде зобов'язаний виплатити вихідну допомогу в розмірі, передбаченому колдоговором, але не менше тримісячного заробітку.

додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічна відпустка наперед: брати чи ні?

Працівник вийшов з щорічної відпустки, після чого прийняв рішення звільнитися. Однак він не відпрацював робочий рік, за який йому було надано відпустку. Очевидно, що кожному роботодавцю захочеться повернути гроші за ті дні відпустки, які не є відпрацьованими. Зробити це можливо, але за певних умов.
18674

Аналіз судової практики у трудових спорах

У сфері трудових правовідносин судова практика відіграє важливу роль для формування стабільного правозастосування, захисту прав працівників і роботодавців, а також для тлумачення норм трудового законодавства. В умовах постійного оновлення правової бази України актуальним є ґрунтовний аналіз судової практики у трудових спорах. Яка практика розгляду судами трудових спорів — читайте у статті.
63

Посадова інструкція інспектора з військового обліку

В умовах воєнного стану в Україні актуальність належного ведення військового обліку значно зросла. Відповідальність за цей напрям роботи на підприємстві або в установі несе спеціально призначена особа — інспектор з військового обліку. Саме для такої посадової одиниці має бути розроблена чітка посадова інструкція, яка регламентує її обов’язки, права та відповідальність. Посадова інструкція відповідального за військовий облік на підприємстві — у статті, залишилось тільки скачати.
70806

Перенесення дати скорочення працівників

Заплановано звільнення за скороченням штату працівників структурного підрозділу. Однак, замовник вирішив продовжити на два місці контракт на постачання продукції, що випускає підрозділ. Як перенести дату скорочення працівників? Чи зобов’язане підприємство персонально повідомляти працівників про перенесення дати скорочення чисельності та штату?
17486

Зміна № 15 до класифікатора професій: огляд

11 липня 2025 року оприлюднено Зміни № 15 до Національного класифікатора України «Класифікатор професій» ДК 003:2010, затверджені наказом Міністерства економіки України. Оновлення Класифікатора — це важливий крок до адаптації національної системи професій до сучасних реалій ринку праці, цифровізації, воєнних обставин і євроінтеграційного курсу України
262

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді