Якщо роботодавцеві потрібно відкликати працівника з відпустки, слід керуватися Законом України «Про відпустки» (ст. 12) та Кодексом законів про працю України (ст. 79).
Так, відкликання з відпустки може відбутися за таких умов:
- виключна ситуація (виробнича аварія чи стихійне лихо та усунення їх наслідків, запобігання нещасним випадкам, недопущення простою, відвернення псування чи загибелі майна підприємства);
- основна безперервна частина відпустки (до відкликання чи після нього) становить не менш ніж 14 календарних днів;
- працівник надав згоду на відкликання.
Слід пам'ятати, що відкликати працівника можна лише зі щорічної відпустки. На соціальні, творчі, навчальні відпустки, а також на відпустки для участі у змаганнях чи без збереження заробітної плати така можливість не поширюється.
При цьому невикористану частину відпустки (якщо її не нададуть працівникові після закінчення обставин, через які його відкликали) за згодою сторін переносять на інший період.
Зазвичай цю частину надають до кінця робочого року (не пізніше, ніж 12 місяців після закінчення робочого року, за який надавалася відпустка).
Оформлюючи відкликання з відпустки, потрібно:
- отримати письмову згоду працівника на переривання щорічної відпустки;
- підготувати доповідну або службову записку на ім’я роботодавця від безпосереднього керівника працівника;
- оформити наказ про відкликання (має містити дату початку роботи, кількість невикористаних днів відпустки та термін надання цих невикористаних днів).
Зазначимо, оплата роботи відкликаного з відпустки працівника відбувається з урахуванням тієї суми, що була нарахована як оплата невикористаної частини відпустки.
За матеріалами Вищої школи адвокатури НААУ