Для працівників підприємств, розташованих у зоні бойових дій, законодавство передбачає особливі можливості при звільненні.
Через бойові зникли дії документи: як звільняти працівника?
Так, Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» дозволяє таким працівникам не чекати два тижні після написання заяви про звільнення — згідно зі ст. 4 працівника звільняють у строк, вказаний у заяві.
Водночас розроблений механізм і для тих громадян, що виїхали зі свого місця проживання через загрозу внаслідок бойових дій і не встигли розірвати трудовий договір.
Так, внутрішньо переміщені особи можуть звільнитися в односторонньому порядку (відповідно до Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»). Для цього потрібно скласти письмову заяву про звільнення та засвідчити її у нотаріуса. Таку заяву відправляють роботодавцеві рекомендованим листом. Заяви та підтвердження відправлення листа достатньо для розірвання трудового договору. Якщо ж робота пошти на території, де розташоване підприємство, зупинена, заяву можна не надсилати роботодавцеві, а подати її до центру зайнятості за місцем проживання ВПО. В такому разі у заяві датою звільнення вказують день, наступний після подання заяви.
Після цього центр зайнятості сам повідомлятиме про звільнення Пенсійний фонд та Державну податкову службу, а також роботодавця (для цього можуть використовувати телефон та електронну пошту). Внутрішньо переміщена ж особа отримує статус безробітної.
Важливо пам'ятати, що у разі одностороннього звільнення після виїзду з небезпечних територій воно може відбутися або за згодою сторін, або з ініціативи працівника. Це стосується і строкових трудових договорів, і договорів на невизначений термін.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці