У разі одностороннього розірвання трудового договору можуть використовуватися не всі підстави
Для працівників підприємств, розташованих у зоні бойових дій, законодавство передбачає особливі можливості при звільненні.
Через бойові зникли дії документи: як звільняти працівника?
Так, Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» дозволяє таким працівникам не чекати два тижні після написання заяви про звільнення — згідно зі ст. 4 працівника звільняють у строк, вказаний у заяві.
Водночас розроблений механізм і для тих громадян, що виїхали зі свого місця проживання через загрозу внаслідок бойових дій і не встигли розірвати трудовий договір.
Так, внутрішньо переміщені особи можуть звільнитися в односторонньому порядку (відповідно до Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»). Для цього потрібно скласти письмову заяву про звільнення та засвідчити її у нотаріуса. Таку заяву відправляють роботодавцеві рекомендованим листом. Заяви та підтвердження відправлення листа достатньо для розірвання трудового договору. Якщо ж робота пошти на території, де розташоване підприємство, зупинена, заяву можна не надсилати роботодавцеві, а подати її до центру зайнятості за місцем проживання ВПО. В такому разі у заяві датою звільнення вказують день, наступний після подання заяви.
Після цього центр зайнятості сам повідомлятиме про звільнення Пенсійний фонд та Державну податкову службу, а також роботодавця (для цього можуть використовувати телефон та електронну пошту). Внутрішньо переміщена ж особа отримує статус безробітної.
Важливо пам'ятати, що у разі одностороннього звільнення після виїзду з небезпечних територій воно може відбутися або за згодою сторін, або з ініціативи працівника. Це стосується і строкових трудових договорів, і договорів на невизначений термін.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
Законодавство встановлює мінімальний розмір вихідної допомоги при звільненні працівника з роботи. Однак, роботодавець має право збільшити розмір вихідної допомоги у колективному договорі. Чи передбачає обмеження щодо виплати вихідна допомога при скороченні пенсіонера та які гарантії забезпечує вихідна допомога при звільненні військовослужбовцям — читайте у статті.
Трудовий договір може бути припинено, а працівника звільнено з роботи лише з підстав і в порядку, визначених трудовим законодавством. Які умови припинення трудового договору? Як здійснити оформлення припинення дії трудового договору? Чи відрізняється порядок розірвання трудового договору між працівником і фізичною особою – підприємцем? Як заповнити коректно бланк угоди про припинення трудового договору? Усе про документування: угода про припинення трудового договору (бланк) та наказ про припинення трудового договору (бланк) а також особливості припинення трудових відносин під час воєнного стану читайте у цій статті.
Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
Звільнення за згодою сторін — одна із найпоширеніших підстав для припинення трудового договору. Які нюанси слід врахувати під час розірвання трудового договору за згодою сторін? Як регулює питання щодо звільнення за згодою сторін стаття КЗпП? Чи передбачає звільнення за згодою сторін виплати працівнику? Дізнайтеся порядок звільнення за згодою сторін та врахуйте застороги.