Звільнення у зоні бойових дій: які можливості надає законодавство?

У разі одностороннього розірвання трудового договору можуть використовуватися не всі підстави

Звільнення у зоні бойових дій: які можливості надає законодавство?Для працівників підприємств, розташованих у зоні бойових дій, законодавство передбачає особливі можливості при звільненні.

Через бойові зникли дії документи: як звільняти працівника?

Так, Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» дозволяє таким працівникам не чекати два тижні після написання заяви про звільнення — згідно зі ст. 4 працівника звільняють у строк, вказаний у заяві.

Водночас розроблений механізм і для тих громадян, що виїхали зі свого місця проживання через загрозу внаслідок бойових дій і не встигли розірвати трудовий договір.

Так, внутрішньо переміщені особи можуть звільнитися в односторонньому порядку (відповідно до Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»). Для цього потрібно скласти письмову заяву про звільнення та засвідчити її у нотаріуса. Таку заяву відправляють роботодавцеві рекомендованим листом. Заяви та підтвердження відправлення листа достатньо для розірвання трудового договору. Якщо ж робота пошти на території, де розташоване підприємство, зупинена, заяву можна не надсилати роботодавцеві, а подати її до центру зайнятості за місцем проживання ВПО. В такому разі у заяві датою звільнення вказують день, наступний після подання заяви. 

Після цього центр зайнятості сам повідомлятиме про звільнення Пенсійний фонд та Державну податкову службу, а також роботодавця (для цього можуть використовувати телефон та електронну пошту). Внутрішньо переміщена ж особа отримує статус безробітної.

Важливо пам'ятати, що у разі одностороннього звільнення після виїзду з небезпечних територій воно може відбутися або за згодою сторін, або з ініціативи працівника. Це стосується і строкових трудових договорів, і договорів на невизначений термін. 

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125170

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59456

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34186

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113305

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14228

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді